Zamknij
REKLAMA

Wejherowo z nową nazwą miasta

10:18, 21.12.2017 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Wejherowscy radni na wniosek prezydenta Krzysztofa Hildebrandta przyjęli uchwałę dotyczącą ustalenia dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim. Proponowana kaszubskojęzyczna nazwa miasta Wejrowò została wcześniej pozytywnie zaopiniowana przez mieszkańców i Radę Języka Kaszubskiego.

Wniosek o ustalenie dodatkowej nazwy miasta trafi teraz do wojewody, a następnie do właściwego ministra. Koszty związane z wymianą tablic informacyjnych poniesie budżet państwa.

Jak mówi prezydent Krzysztof Hildebrandt, Wejherowo „zasługuje” na nazwę w języku kaszubskim. To miasto, które od zawsze nierozerwalnie związane było z kulturą, historią i językiem swych ojców.

- Wejherowo nazywane „duchową stolicą Kaszub”, ze względu na Kalwarię Wejherowską, stanowi centrum życia duchowego w regionie, stąd decyzja, aby to zaakcentować nazwą miasta w języku kaszubskim – mówi Krzysztof Hildebrandt. - Staramy się kultywować tradycję, a przede wszystkim zależy nam na uatrakcyjnieniu miasta.

Przypominamy, że od 25 sierpnia do 2 października na terenie Wejherowa przeprowadzono konsultacje, podczas których mieszkańcy Wejherowa mieli możliwość wypowiedzenia się w sprawie ustalenia dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim. Jak powiedziała Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, wejherowianie oddali 632 głosy ważne, z czego 544 osób (86 proc.) opowiedziało się za wprowadzeniem kaszubskiej nazwy Wejherowa.

Inicjatorem pomysłu nadania miastu nazwy kaszubskiej było Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej “Kaszëbskô Jednota” i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o. Wejherowo. Nowe „witacze” na wjazdach do miasta mają pojawić się w przyszłym roku.

(A.W)
REKLAMA

Komentarze (5)

ryszardryszard

6 7

dobry pomysł Neustadt to powrót ko korzeni . 12:04, 21.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BezsensBezsens

5 7

Nie rozumiem po co włodarze nadal probują zrobić miasto turystyczne, niby miasto powiatowe a zakupy się robi głównie w Rumii i nie mówię o żywności. Gdzie to centrum handlowe które miało powstać. 12:38, 21.12.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jojo

3 0

Po cholerę Ci centrum handlowe. Nie dość miasto jest zakorkowane. A tak na marginesie, co się dzieje z budową tunelu na Kwiatowej. Może ktoś coś wie? 13:13, 21.12.2017


mimimimi

4 4

Ja nie znam j. kaszubskiego ale chętnie poznam tę nazwę, artykuł jest o nowej nazwie, której niestety nie wymieniono... Hmmm.... 00:20, 22.12.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wojswojs

3 0

"Wejrow?". Nazwę wymieniono na początku tekstu. 08:20, 22.12.2017


REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone