Zamknij
REKLAMA

Dotacja na remont zabytkowej kamienicy w Wejherowie

09:46, 23.06.2021 | G.A
Skomentuj
REKLAMA

Podczas czerwcowej sesji wejherowscy radni przyznali dotację w wysokości 226 tys. zł na sfinansowanie kompleksowych prac remontowo-konserwatorskich w budynku Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Hallera 19. Miasto Wejherowo od 14. lat konsekwentnie finansowo wspiera renowację zabytkowych obiektów.

W kamienicy przy ul. Hallera 19 wykonane zostaną kompleksowe prace remontowe – izolacja budynku, remont elewacji i dachu. Prace te są niezbędne dla utrzymania budynku w należytym stanie technicznym. W połączeniu z innymi pracami zaplanowanymi przez Wspólnotę Mieszkaniową – wykonanie remontu klatki schodowej oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku, przyczynią się do podkreślenia walorów historycznej zabudowy ul. Hallera.

Kamienice, obiekty sakralne i użyteczności publicznej dzięki miejskim dotacjom nie tylko odzyskują dawny blask, ale poprawia się ich stan techniczny. Dotychczas miasto wsparło ponad 70. wejherowskich obiektów zabytkowych, na co przekazało kwotę ponad 5,6 mln zł. Zostały pozyskane również dotacje unijne.

Wejherowo dba o swoje zabytki

- Dbałość o zabytki to ważny kierunek naszych działań – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Renowacją objęte są zabytki należące do miasta, jak choćby Kalwaria Wejherowska w latach 2006-2008 za ponad 14 mln zł dzięki pozyskanej dotacji unijnej. Jednym z działań jest również wsparcie finansowe prac remontowych, konserwatorskich i restauratorskich zabytkowych obiektów, których miasto nie jest właścicielem. W tym roku miasto przekazało - w ramach posiadanych środków – kolejne dotacje. Chciałbym przy tej okazji podziękować wszystkim właścicielom nieruchomości objętych ochroną konserwatorską za dbałość o swoje obiekty. Właściciele, oprócz istotnego wkładu finansowego z miasta, muszą uzyskać decyzje konserwatorskie pozwalające na realizacje, zadbać o wkład własny finansowy oraz wybrać wykonawcę, który zapewni wysoki standard wykonania prac budowlanych pod nadzorem konserwatorskim.

Renowacja ponad 70. budynków

Od 2007 roku Wejherowo przekazało na dofinansowanie remontów i prac konserwatorsko-restauracyjnych w zabytkach ponad 5,6 mln zł. Do tej pory prace wykonano w ponad 70. budynkach (wspólnotach mieszkaniowych, budynkach prywatnych i obiektach sakralnych).

– Każdy obiekt zabytkowy odznacza się szczególnymi walorami architektonicznymi lub historycznymi, o które trzeba wyjątkowo dbać - mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa - Posiadanie zabytku to dla właścicieli obiektu, oprócz prestiżu, również odpowiedzialność za utrzymanie go w jak najlepszym stanie i zachowanie jego autentyzmu. W trosce o poprawę stanu technicznego i wyglądu tych zabytków, każdego roku przeznaczamy określoną kwotę na ten cel.

 

 

UM Wejherowo

(G.A)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%