Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją ścieżkę kariery i poszukujesz pierwszej poważnej pracy, czy z jakiegoś powodu chcesz zmienić zatrudnienie, potrzebujesz do tego odpowiednich dokumentów. Jak dziś prezentować pracodawcom swoją kandydaturę?
Obowiązkowym dokumentem aplikacyjnym, bez którego właściwie nie sposób starać się o pracę na stanowiskach w poważnych i szanujących się przedsiębiorstwach, jest CV. Jednak CV kiedyś, a CV dziś to niekoniecznie to samo. Może być ono wykonane w nieco odmienny sposób z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i trendów w HR. Nieodmiennie natomiast dodatkowym dokumentem, który może nam pomóc, jest umiejętnie napisany list motywacyjny.
CV to podstawa – jakie przygotować?
W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujesz, powinieneś dopasować swoje dokumenty aplikacyjne pod względem formy i treści do ogłoszenia o pracę. Jak to zrobić? Najpierw na podstawie oferty dowiedz się, czego oczekuje pracodawca:
Standardowe CV
Tradycyjne CV sprawdzi się z pewnością na wszelkiego rodzaju stanowiskach urzędowych i reprezentacyjnych, takich jak na przykład sekretarka czy referent. W tego typu dokumentach pracodawcy zwracają największą uwagę na poprawność językową, ortograficzną i gramatyczną tekstu, a także właściwy układ zgodny z obowiązującymi normami. Jeśli masz za sobą niezwiązane ze stanowiskiem doświadczenia zawodowe, postaraj się ograniczyć ich wymienianie tylko do tych, które mogą być wartościowe dla danego pracodawcy. Pomiń sposoby zarobku, które nie miały większego znaczenia dla Twojego rozwoju w branży, do której obecnie aplikujesz.
CV kreatywne i visual resume
W wielu zawodach, w których liczy się świadomość trendów, zwłaszcza związanych z nowymi mediami, bardziej od standardów ceni się to, co oryginalne i ciekawe. Dlatego warto pokusić się o wykonanie kreatywnego CV, w którym nie trzeba ściśle trzymać się układu, można użyć wyróżnień, koloru, ikonek i innych graficznych rozwiązań. Odpowiednio skomponowane kreatywne CV to świetna wizytówka Twoich umiejętności i wyczucia. Przykładem takiego dokumentu może być visual resume, które przyciąga uwagę i wyróżni Cię z tłumu na tle innych kandydatów. Jego graficzna forma jest znacznie przyjemniejsza dla oka, a obrazowe przekazanie faktów z pewnością zaciekawi niejednego rekrutera. Taki dokument umożliwia dołączenie elementów, które jeszcze lepiej zaprezentują nasze możliwości, jak diagramy pokazujące naszą efektywność, czy portfolio.
Bardziej nietypowo? Nagraj film
Jednym z nowych i zaskakujących form dokumentów stosowanych we współczesnej rekrutacji, jest aplikacja w formie video. To również rozwiązanie dla osób pracujących w branżach kreatywnych – PR-owców, prezenterów, projektantów, architektów i innych. Za pomocą jednego krótkiego filmu można zaprezentować nie tylko efekty swoich działań i doświadczenie, ale także swoją osobowość i charakter. Tak przygotowane CV nabiera nowego, świeżego charakteru i sprawia, że rekruter od razu może ocenić, czy dana osoba i jej charyzma pasuje do zespołu. Po otwarciu takiego CV można być niemal pewnym, że pierwszą rzeczą, na jaką zwróci uwagę rekruter będzie wygląd danej osoby, a także to czy dana wypowiedź jest zrozumiała, dlatego warto przed nagraniem filmu popracować nad odpowiednią prezencją i dykcją.
Rola listu motywacyjnego
Choć w większości ogłoszeń wymaga się głównie CV, odpowiednio napisany list motywacyjny, zwłaszcza na specjalistycznych stanowiskach, nadal może być kluczowy w rozpatrzeniu Twojej kandydatury. Nigdy nie pomijaj tego wymogu przy aplikacji; jeśli pracodawca chce otrzymać ten dokument, zależy mu na sprawdzeniu m.in. Twojego zaangażowania już na etapie rekrutacji. Dzięki internetowi to wydaje się proste: możemy wykorzystać gotowe szablony dostępne w sieci. Jednak, aby dokument był naprawdę atrakcyjny dla pracodawcy, trzeba wiedzieć, jak odpowiednio zaprezentować swoją osobę i umiejętnie zmienić wzór listu motywacyjnego. Warto także pamiętać o tym, aby w tego typu dokumentach umieszczać jedynie prawdziwe informacje, gdyż można je bardzo łatwo zweryfikować, a ewentualnie kłamstwa, mogą zdyskwalifikować kandydata w oczach rekruterów nie tylko na danym stanowisku, ale także w przyszłości, gdyż rynek pracy wbrew pozorom jest środowiskiem, w którym informacje rozchodzą się bardzo szybko.
Heather00:37, 18.09.2021
0 0
Thanks a lot for sharing this with all people you actually recognise what you're speaking approximately!
Bookmarked. Please also visit my web site =). We can have a hyperlink alternate
contract among us Wu (gapebestpornmoviesynzeu.Blogspot.com)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwe24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz