Zamknij

Czy energooszczędna stolarka okienna się opłaca?

11:16, 18.03.2020 ?.W Aktualizacja: 11:17, 18.03.2020
Skomentuj

Ostatnio coraz częściej słyszymy o budownictwie energooszczędnym. Okna pasywne pozwalają na zmniejszenie kosztów eksploatacji pomieszczeń, dlatego są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Czy energooszczędna stolarka to zawsze dobra decyzja? Warto jeszcze przed ich zakupem poznać wszystkie zalety i wady takiego rodzaju okien.

Zalety okien energooszczędnych

1. Izolacyjność

Okna pasywne odznaczają się przede wszystkim izolacyjnością cieplną. Zostały wyprodukowane w taki sposób, aby zapewniały minimalną stratę ciepła, dzięki czemu nasze rachunki za ogrzewanie stają się tym samym niższe. Idealnym materiałem zatrzymującym ciepło jest drewno stosowane do wykonywania okien pasywnych. Minusem jest jednak jego mała wytrzymałość na warunki atmosferyczne, z tego względu producenci oferują połączenie drewna wraz z odpornym na pogodę aluminium.

2. Odporność

Okna energooszczędne są odporne nawet na skrajne warunki pogodowe, na opady czy działanie promieni słonecznych. Nie mogą przepuszczać wilgoci do środka pomieszczenia. Skuteczność takich okien została podwyższona, dzięki zastosowaniu specjalnych uszczelek. Nakładki aluminiowe wykorzystane po zewnętrznej stronie okien, gwarantują ochronę i dają estetyczny efekt wizualny. Nakładki imitujące drewno, prezentują się bardzo efektywnie.

3. Wyciszenie

Okna wyposażone w dźwiękochłonne szyby o właściwej grubości świetnie wyciszają wnętrze. Modele wykonane z PCV, aluminium i drewna nie tylko zapewniają wysoką energooszczędność, ale także prezentują się bardzo okazale. Okna pasywne to propozycja dla osób ceniących sobie spokój, cisze wewnątrz pomieszczenia, a także mniejsze koszty ogrzewania.

Wady okien energooszczędnych

1. Cena

Dużą wadą okien energooszczędnych jest ich wysoka cena. Jest to bardzo kosztowne rozwiązanie, na cenę wpływa skomplikowana i nowoczesna technologia produkcyjna, a także to, iż jest to propozycja bardzo modna. Klasyczne okno PCV o wymiarach 1500x 1500 cm i współczynniki Uw 1,5 to koszt rzędu 400 do 600 złotych. Okno wykonane z drewna, to wydatek oscylujący w granicy 700-800 złotych. Za model energooszczędny o takich samych wymiarach i współczynniku 1,2 Uw zapłacimy już około 1000 złotych. Cena ta może być jeszcze wyższa, jeśli okno będzie wykonane z drewna, przeciętny koszt zakupu okna pasywnego to około 1500 złotych, jak widać cena może okazać się zaporowa. Wpływa na nią również zastosowanie dodatkowych okuć, folii termoizolacyjnej oraz pozostałych innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Okna o większych wymiarach to jeszcze wyższe koszty.

2. Koszt montażu

Nie tylko koszt energooszczędnej stolarki jest wyższy od tradycyjnych okien, ale również jej montaż. Zamontowanie okien pasywnych w całym domu może nas kosztować kilkanaście tysięcy złotych. Przed wyborem firmy, u której zakupimy okna i która je u nas zamontuje, warto porównać ze sobą oferty dostępne na rynku, aby móc wybrać tą najatrakcyjniejszą.

W jakiej sytuacji okna energooszczędne będą dobrą propozycją?

To rozwiązanie polecane przede wszystkim do nowego budownictwa, czyli budynków dobrze zaizolowanych o niskim współczynniku zapotrzebowania na energię grzewczą. Dzięki nowoczesnym materiałom zastosowanym w trakcie budowy, roczne zapotrzebowanie energetyczne domu staje się coraz mniejsze. Średnie zapotrzebowanie domów energooszczędnych wynosi około 70 Kwh. Jeśli chcemy uzyskać niski wynik, warto zdecydować się na jak najlepsze materiały wykończeniowe oraz energooszczędne okna. Takie rozwiązanie zwróci się nam po pewnym czasie, a my będziemy mogli co roku oszczędzać pieniądze, dzięki naszej energooszczędnej stolarce okiennej.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Polka 60+Polka 60+

1 0

O rany, nie wiedziałam, że są okna, które przepuszczają wilgoć. To chyba takie z rzadką szybą. 18:12, 18.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%