Zamknij
REKLAMA

Oczyszczacz z nawilżaczem powietrza – kiedy ma sens?

09:40, 10.08.2020 | ?.W
Skomentuj
REKLAMA

Jakość powietrza, w którym żyjemy na co dzień, nie jest najlepsza. O ile z roku na rok grono osób dostrzegających i rozumiejących problem smogu zdaje się powiększać, o tyle zapominamy wciąż o jeszcze jednym istotnym aspekcie, jakim jest wilgotność naszego otoczenia. Nawilżenie wpływa zaś nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Dlatego też warto zadbać nie tylko o odpowiednią czystość, ale i wilgotność powietrza. Czy oczyszczacze powietrza z nawilżaczem sprawdzą się w tej roli?

Zanieczyszczenie powietrza a wilgotność?

Pomimo wielu podejmowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza (wymiany starych pieców i kotłów na nowe instalacje, ograniczania emisji spalin samochodowych itp.), pyły zawieszone, benzopireny czy tlenki azotu i siarki codziennie trafiają do naszego powietrza.

Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w trakcie sezonu grzewczego. Wtedy też kominy domów i budynków wielorodzinnych przyczyniają się do powstawania tzw. „niskiej emisji”.Sezon jesienno-zimowy jest także okresem, kiedy znacznie spada wilgotność w naszych domach. Możemy to zaobserwować choćby po pojawiających się drapaniu w gardle, kaszlu, częstszych infekcjach dróg oddechowych czy pieczącej, swędzącej skórze.

Wilgotność ma jednak wpływ na jeszcze jeden aspekt codziennego mieszkania, a mianowicie ilość kurzu w otoczeniu. Cząsteczki wody mogą łączyć się z drobinkami kurzu, sierści czy włosów, regularnie sprowadzając uciążliwych „domowników” na ziemię. Stamtąd zaś łatwiej się ich pozbyć za pomocą chociażby ściereczek do kurzu czy odkurzacza. Dobrym rozwiązaniem będzie też oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Urządzenie to nie tylko zwilży powietrze w naszym otoczeniu, ale również wymusi obieg powietrza, ułatwiając wchłanianie zanieczyszczeń przez odpowiednie filtry.

Oczyszczacze powietrza Sharp – sprawdzone 2w1

Koncern Sharp jest jednym z najpopularniejszych producentów oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania (tzw. 2w1). Firma specjalizuje się też w projektowaniu oczyszczaczy skierowanych dla alergików. Częstym mankamentem urządzeń 2w1, występującym również w urządzeniach Sharp, jest niewielka wydajność oczyszczania na tle wydajności nawilżania. Sprzęt ten wyróżnia się jednak na tle konkurencji sprawdzonymi, długowiecznymi filtrami oraz technologią jonizacji Plasmacluster.

Ta ostatnia stanowi jedną z największych zalet sprzętu. Opatentowana jeszcze w latach 2000-nych autorska technologia firmy Sharp wykorzystuje odpowiednio naładowane jony dodatnie i ujemne, które są w stanie neutralizować cząsteczki wirusów, grzybów czy pleśni. Jonizacja pomaga więc tradycyjnym filtrom (HEPA i węglowy) szybciej pozbywać się zanieczyszczeń z pomieszczenia.

Sharp KC-D50EUW – cena 1899 zł

Model Sharp KC-D50EUW to mocny przedstawiciel klasy średniej wśród oczyszczaczy powietrza. Urządzenie skierowane jest do powierzchni maksymalnej 38 m2. Współczynnik CADR sprzętu wynosi bowiem 306 m3/h. Na uwagę zasługuje natomiast bardzo wydajny nawilżacz ewaporacyjny – 600 ml/h to wynik, który wyróżnia urządzenie na tle konkurencji. Zbiornik na wodę ma pojemność 2,5 litra. Sprzęt bez problemu zadba więc o prawidłowe nawilżenie śluzówki, zwiększając naszą odporność na infekcję.

Filtracja w modelu KC-D50EUW odbywa się za pomocą filtra HEPA H13, filtra wstępnego oraz węglowego. Sprawdzony zestaw uzupełnia technologia Plasmacluster Ion Density 7000. Komfort i bezpieczeństwo użytkowników gwarantują m.in. tryb Auto i Advanced Auto. Zainstalowanie 4 czujników - przykrego zapachu, pyłów, temperatury i wilgotności, sprawia że Sharp KC-D50EUW kompleksowo podchodzi do tematu oczyszczania.

Sharp KC-D60EUW – cena 2199 zł

Sharp KC-D60EUW to większy brat jeszcze więcej nawilżania i oczyszczania w niewiele wyższej cenie. Współczynnik CADR na poziomie 396 m3/h sprawia, że sprzęt sprawdzi się na powierzchniach do 48 m2. Nawilżacz ewaporacyjny ma również nieco większą wydajność – 660 ml/h. Pomimo dużej wydajności, urządzenie potrafi być bardzo ciche, co jest olbrzymią zaletą opisywanego modelu. W trybie nocnym, głośność oczyszczacza to zaledwie 25 dB.

Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli Sharp, filtracja powietrza odbywa się tu za pomocą zestawu filtrów: HEPA, węglowy oraz wstępny, wspartych działaniem jonizatora Plasmacluster Ion Density 7000. Ciekawą funkcją jest z pewnością tryb Ion Shower (wzmożona praca jonizatora), przydający się zwłaszcza przed snem. Alergicy docenią obecność trybu Pollen, który pozwala na szybkie wykrycie i usunięcie pyłków roślin z otoczenia.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA