Zamknij

Zapalenie krtani - jak sobie z nim poradzić? Jakie leki stosować?

10:24, 28.10.2020 ?.W Aktualizacja: 10:25, 28.10.2020
Skomentuj

Jeśli dotyka nas zapalenie krtani - narządu, który znajduje się pomiędzy gardłem a tchawicą - często stan zapalny obejmuje także okoliczne tkanki. Powoduje to zwykle nieprzyjemne objawy, w tym chrypkę, problemy z przełykaniem i kaszel. Jak sobie z tym radzić, co pomoże, a czego unikać?

Ryzyko wystąpienia zapalenia krtani jest wysokie przede wszystkim wśród dzieci. Ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, a budowa anatomiczna oraz położenie krtani - inne niż u osób dorosłych - sprawiają, że ten narząd jest o wiele bardziej narażony na kontakt z patogenami, różnice temperatur czy urazy. Nie oznacza to, rzecz jasna, że osób dorosłych nie dotyka ten problem. Owszem, lecz zwykle dorośli mierzą się z mniej nasilonymi symptomami, w tym obrzękiem krtani, który jest szczególnie niebezpieczny - może powodować trudności z oddychaniem, silnie zagrażające zwłaszcza w przypadku zapalenia nagłośni (infekcji powstającej na tle bakteryjnym).

Rodzaje zapalenia krtani

Podgłośniowe zapalenie krtani - wywołują je wirusy, stąd też innym określeniem tej infekcji jest krup wirusowy. Najczęściej tego typu diagnozę stawia się w okresie jesienno-zimowym, kiedy organizm jest wystawiony na częste zmiany temperatur (niskie na zewnątrz, wyższe w budynkach). Co jednak ważne, podgłośniowe zapalenie krtani - jako że to infekcja wirusowa - nie wymaga podawania antybiotyków i zwykle przebiega dość łagodnie (co nie oznacza, że można ją bagatelizować!).

Nadgłośniowe zapalenie krtani - inaczej określane jako zapalenie nagłości. Jak to zostało już wspomniane, stoją za nim bakterie, co oznacza, że w celu skutecznego leczenia, należy zastosować antybiotykoterapię. To choroba niebezpieczna, ponieważ rozwija się szybko i od razu intensywnie. W jej przebiegu może wystąpić niedrożność dróg oddechowych, wywołana obrzękiem krtani, co zagraża nie tylko zdrowiu, lecz także życiu pacjenta. 

Zapalenie krtani - jak go uniknąć?

Znacznie lepiej zapobiegać niż leczyć. Biorąc pod uwagę prewencję zapalenia krtani, warto wiedzieć, jakie czynniki zwiększają ryzyko jego wystąpienia:

palenie papierosów,

alkohol,

zanieczyszczone powietrze, chemikalia i inne toksycznie działające substancje.

uszkodzenia mechaniczne,

przeciążenie narządu głosu - np. w czasie pracy, czego często doświadczają nauczyciele,

refluks żołądkowo-przełykowy - cofająca się z żołądka treść podrażnia tkanki,

inne infekcje, np. zapalenie zatok.

Objawy zapalenia krtani

Jeśli zauważysz u siebie chrypkę, czyli Twój głos zacznie się załamywać, być słaby i matowy, do tego dojdzie świszczący oddech, suchy kaszel (nieraz określany ,,szczekającym”), trudności z przełykaniem oraz podwyższona temperatura, możesz podejrzewać właśnie zapalenie krtani.

Łatwo wnioskować, że objawy w dużej mierze przypominają klasyczne przeziębienie, od którego nieraz zapalenie krtani się rozpoczyna - wiąże się to także z innymi symptomami ze strony gardła oraz nosa. Gdy objawy narastają stopniowo i nie są bardzo nasilone, zwykle mówimy o infekcji wirusowej. Bakteryjne zapalenie krtani rozpoczyna się zaś nagle i od razu wiąże się z silnymi symptomami - wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

Jak leczyć zapalenie krtani?

Przyjrzyjmy się wskazówkom, które są polecane w każdym przypadku infekcji, w tym także zapalenia krtani. O czym pamiętać?

Unikaj kontaktu ze szkodliwymi czynnikami, które mogą dodatkowo podrażniać tkanki, np. dym papierosowy.

Staraj się ograniczyć mówienie, zwłaszcza podniesionym głosem.

Utrzymuj odpowiednie dla naszych organizmów nawilżenie powietrza - w zakresie 45-65 proc. wilgotności.

Dbaj o nawodnienie organizmu - dorosła osoba powinna wypijać minimum 2-2,5 l płynów dziennie.

W leczeniu zapalenia krtani pomocne mogą okazać się środki apteczne. Jak to zostało wspomniane, w przypadku infekcji wirusowych nie ma konieczności stosowania antybiotyków. Warto jednak zaopatrzyć się w pastylki do ssania, aerozole czy roztwory do płukania gardła, które zadziałają przeciwzapalnie i pomogą zmniejszyć obrzęk, jak np. Tantum Verde. Jeśli zaś infekcji towarzyszy gorączka, wsparcie mogą przynieść paracetamol lub ibuprofen. A co z domowymi sposobami? Jednym z nich są płukanki z roztworu sody oczyszczonej (wymieszaj czubatą łyżeczkę sody w szklance ciepłej wody i płucz gardło) - łagodzą stan zapalny i obrzęk, a także działają antyseptycznie. Warto o siebie zadbać!

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%