Zamknij

Paleciak używany ? dlaczego warto?

10:10, 04.11.2020 ?.W Aktualizacja: 10:15, 04.11.2020
Skomentuj

Jeśli szukasz sprzętu, który pomoże w codziennych pracach magazynowych, a jednocześnie nie masz zbyt sporych funduszy, świetnym rozwiązaniem będzie paleciak używany. Jest to najpopularniejszy sprzęt do przewożenia ciężkich paczek i przedmiotów. Sprawdzi się w wielu rodzajach miejscach: w magazynach, w centrach logistycznych, w hurtowniach oraz w większych i mniejszych sklepach spożywczych. Z tego artykułu dowiesz się, jaki wózek paletowy wybrać oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Parametry, o których musisz pamiętać

Cena to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu odpowiedniego urządzenia. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci w wyborze sprzętu dopasowanego do Twoich potrzeb.

Jaki udźwig wózka paletowego?

Rozejrzyj się po swoim magazynie i sprawdź, jakie towary przeważnie przenosisz. Standardowe wózki paletowe mogą unieść ciężar 2500 kg, lecz na rynku dostępne są również modele o mniejszym udźwigu. Jest to ważny parametr, ponieważ jeśli wózek będzie pracował z cięższym ładunkiem, zostanie poważnie uszkodzony lub nie będzie w stanie podnieść go na określoną wysokość. Jest to również niebezpieczne dla operatora wózka.

Długość i szerokość wideł paleciaka

Te parametry wybierz w zależności od miejsca, w jakim będzie obsługiwany wózek paletowy. Im mniejszy magazyn, tym mniejszy rozmiar wideł. Krótkie sprawdzą się do przewodzenia materiałów między ciasnymi korytarzami oraz do załadunku samochodów transportowych. Długie – do przewozu długich towarów, jak płyty meblowe czy blachodachówki.

Na rynku dostępne są paleciaki z widłami o długości od 800 mm do nawet 2500 mm. Najczęściej wybierana jest wartość 1150 mm. Dla najpopularniejszych rozmiarów palet szerokość wideł waha się w przedziale 540 mm – 550 mm, jednak producenci oferują także wózki paletowe o węższym rozstawie, np. 520 mm, oraz do palet typu amerykańskiego.

Wysokość paleciaka

Jeśli paleciak będzie służył Ci jedynie do przenoszenia ładunku, wystarczy, że zainwestujesz w standardowy model, którego wysokość podnoszenia wynosi 20 cm. Jeśli potrzebujesz sprzętu, który także pozwoli Ci na piętrowe składowanie materiałów na niezbyt wielkiej wysokości, wybierz wózek nożycowy.  Standardowe modele mogą sięgać do 800 mm.

Dla większych wysokości składowania wybierz wózek z masztem. Zacznij od oględzin drzwi, przez które będzie przejeżdżał sprzęt, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że maszt w pozycji obniżonej się zmieści. Później zmierz swoją najwyższą półkę, a do pomiaru dodaj jeszcze 150-200 mm – to przestrzeń potrzebna po to, aby operator mógł podnieść paletę z towarem ponad półkę i nie ciągnąć jej podczas załadunku lub rozładunku. To udogodnienie dotyczy wózków elektrycznych, o których przeczytasz więcej poniżej.

Ręczne czy elektryczne?

Jeśli prowadzisz małą działalność i nie zarządzasz bardzo ciężkim i wielkogabarytowym ładunkiem, wystarczy, że kupisz ręczny wózek paletowy. Jest to także najtańsza opcja, nawet jeśli będziesz chciał pokusić się o zakup nowego wózka. Niestety, kierowanie takim sprzętem nie jest bezwysiłkowe. Aby wprawić wózek w ruch, trzeba przyłożyć niemałą siłę, co może być problematyczne dla osób, które mają problemy z układem ruchu.

W paleciaku elektrycznym, np. marki Toyota, za wszystkie czynności odpowiada napęd, dlatego kierowanie tym sprzętem nie wymaga wykorzystywania siły, co jest o wiele wygodniejsze. Operator może przemieszczać się wraz z paleciakiem na specjalnym podeście, co jest komfortowe zwłaszcza przy wielogodzinnej pracy. Trzeba pamiętać, że cena paleciaka elektrycznego jest nawet kilkukrotnie wyższa niż wózka ręcznego. Jeżeli paleciak z napędem nie podnosi ładunku na wysokość wyższą niż 30 centymetrów nad poziom podłogi, to osoba kierująca nim nie musi posiadać uprawnień UDT. Niezbędne jest natomiast zapewnienie przez pracodawcę szkolenia BHP, które pozwoli pracownikowi realizować bezpiecznie powierzone obowiązki.

Paleciak używany - co zrobić przed zakupem?

Wybór paleciaka z drugiej ręki może być opłacalny tylko wtedy, gdy dokładnie sprawdzisz sprzęt oraz warunki sprzedaży podane w ofercie. Aby nie kupić kota w worku, skorzystaj z poniższych rad.

Dokładnie sprawdź stan techniczny urządzenia pod kątem ewentualnych usterek i awarii. Jeśli jakieś jego części były wymieniane, upewnij się, że użyto oryginalnych zamienników.

Postaraj się o zdobycie dokumentów dotyczących historii serwisu wózka.

Nie zapomnij porównać ze sobą różnych ofert. Skoro już decydujesz się na używany sprzęt, warto wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę.

Ile możesz zaoszczędzisz?

Kupno używanego wózka to oszczędność sporej ilości pieniędzy, ponieważ może on być nawet o połowę tańszy niż nowe paleciaki. Na cenę ma wpływ wiele czynników, zarówno technicznych: maksymalna wysokość unoszenia i udźwig, ogólny stan techniczny, ilość przepracowanych motogodzin, jak też marka, model i rok produkcji urządzenia.

Nowe paleciaki ręczne to koszt od 1 do 2 tysięcy złotych, natomiast wózek paletowy elektryczny jest droższy o kilka tysięcy (cena rośnie, jeśli sprzęt posiada dodatkowe funkcje, np. maszt). Nie wspominając, że wózki widłowe mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego też używane paleciaki to wydatek, na który będzie w stanie sobie pozwolić nawet przedsiębiorca prowadzący małą działalność.

Dodatkowe wyposażenie paleciaków

Wózki paletowe mogą posiadać dodatkowe udogodnienia, które z pewnością pomogą w codziennej pracy, ale jednocześnie trzeba będzie zapłacić więcej za tego typu sprzęt. Do najpopularniejszych należy zawór przeciążeniowy, który daje możliwość kontroli maksymalnego udźwigu, co ochroni sprzęt przed uszkodzeniem i zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Warto tutaj wymienić jeszcze hamulec – paleciaki mogą posiadać hamulec nożny lub tarczowy. Jest to bardzo przydatna funkcja, jeżeli wózki podczas pracy znajdą się na wzniesieniach lub nierównych powierzchniach.

Podsumowanie

Paleciaki używane to urządzenia, które z powodzeniem mogą spełnić oczekiwania małych i większych przedsiębiorstw, pod warunkiem, że będą to maszyny w pełni sprawne. Na rynku dostępnych jest wiele miejsc, gdzie można kupić używany sprzęt w naprawdę atrakcyjnej cenie. Warto sprawdzić aukcje internetowe oraz oferty znanych producentów. Pamiętaj, aby paleciaki używane kupować zawsze w sprawdzonych punktach, które od lat funkcjonują w branży i dostarczają urządzenia najwyższej jakości.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%