Kontenery bardzo często kojarzą nam się z transportem morskim i ogromnymi kontenerowcami, które rozwożą w kontenerach towary do portów na całym świecie. Oprócz kontenerów morskich istnieje jednak wiele innych rodzajów kontenerów, które zostały zaprojektowane do pełnienia różnych funkcji. Kontenery mogą być na przykład z powodzeniem używane jako biura, pomieszczenia socjalne, sanitariaty, stróżówki, sklepy, punkty obsługi klienta, czy magazyny. Zalety kontenerów to przede wszystkim oszczędność kosztów, czasu, a także mobilność. Żeby skorzystać z tych zalet wcale nie musimy inwestować dużych kwot, gdyż wiele kontenerów można wynająć. W poniższym artykule przedstawiamy pięć wskazówek, które mogą pomóc właściwie zaplanować wynajem kontenerów.
1. Wybierz kontener dopasowany do swoich potrzeb
Jak już zostało powiedziane we wstępie, na rynku występuje wiele odmian kontenerów, które mogą zostać użyte w różnych scenariuszach. Jednym z najbardziej popularnych zastosowań jest wynajem kontenerów na zaplecze budowy. Budowa trwa określony czas, a w jej trakcie potrzebne są pomieszczenia dla pracowników fizycznych, biurowych oraz magazyny na sprzęt budowlany, narzędzia i materiały. Gdy inwestycja jest zakończona zaplecze budowy musi zostać zabrane. Ponieważ kontenery łatwo jest załadować na samochód i przewieźć w inne miejsce są one naturalnym wyborem. Firmy budowlane najchętniej wynajmują kontenery biurowe, a dla pracowników fizycznych kontenery socjalne i sanitarne. W kontenerze można urządzić zarówno szatnię, jadalnię jak i toalety, czy umywalnie. Dla pracowników ochrony można zamówić stróżówki i kontenery wartownicze. Kontenery morskie wynajmowane są natomiast jako pomieszczenia magazynowe.
Wynajem kontenerów warto również rozważyć w sytuacji kiedy prowadzimy remont siedziby i na ten czas potrzebujemy zapewnić naszym pracownikom tymczasowe miejsce pracy. W takiej sytuacji można wynająć kontenery biurowe złączone w jeden duży zestaw i odtworzyć układ dotychczasowych pomieszczeń w kontenerach. Kontenery biurowe posiadają odpowiednią izolację, są wyposażone w grzejniki oraz klimatyzację dzięki czemu mogą być używane przez cały rok.
Przykładowy układ kontenerów na wynajem. Źródło: https://www.anga.pl/wynajem-kontenerow/
Inny rodzaj kontenerów, który można wynająć to kontenery handlowe. Na pewno ich wynajem powinni wziąć pod uwagę przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą bądź usługami sezonowymi. Taki kontener doskonale sprawdzi się w roli punktu obsługi klienta, czy na przykład jako biuro komisu samochodowego. Kontenery handlowe można również wynająć na wszelkiego rodzaju targi, wystawy, czy imprezy związane z promocją firmy.
Wreszcie na koniec warto wspomnieć o wynajmie kontenerów podczas koncertów, wydarzeń kulturalnych i różnego rodzaju imprez, gdzie mogą one pełnić funkcję garderoby, kasy biletowej, albo wręcz elementów scenografii.
2. Sprawdź formalności związane z wynajmem kontenerów
W przypadku wynajmu kontenerów na budowę nie ma obowiązku uzyskiwania dodatkowych pozwoleń. Zgodnie z Prawem Budowlanym pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych.
Z kolei inny przepis mówi, że pozwolenia na budowę nie wymaga stawianie tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce, jednak nie później niż przed upływem 180 dni.
Żeby wynająć kontener zazwyczaj należy podpisać stosowną umowę najmu z firmą, która dostarczy kontenery. Warto sprawdzić, czy do miejsca wynajmu jest odpowiedni dojazd dla samochodów ciężarowych. W przypadku ograniczeń tonażowych może zaistnieć potrzeba uzyskania specjalnego zezwolenia na wjazd takiego pojazdu od zarządcy drogi.
3. Wybierz dostawcę kontenerów
Wybierając firmę od której wynajmiemy kontenery powinniśmy kierować się nie tylko ceną ale także odległością jej siedziby lub oddziału od miejsca wynajmu. Jest to o tyle ważne, że transport potrafi mieć dosyć duży udział w całkowitych kosztach wynajmu szczególnie przy użytkowaniu kontenerów przez krótki czas. Warto porównać stawki od różnych dostawców, a potencjalne firmy najłatwiej będzie znaleźć w internetowej wyszukiwarce lub katalogach firm.
Przy większej ilości wynajmowanych kontenerów, a także długich okresach wynajmu (na przykład powyżej roku) można liczyć na zdecydowanie niższe stawki. Z reguły podpisując umowę najmu zobowiązujemy się do dokonywania płatności przez określony umową czas, warto więc skorzystać z usług rzetelnej firmy, która ma przejrzyste zasady wynajmu i wyrobioną markę.
4. Przygotuj się na dostawę
Kiedy mamy wybraną firmę od której wynajmiemy kontenery musimy jeszcze pamiętać, żeby odpowiednio przygotować się na ich dostawę. Kontenery należy ustawić przede wszystkim na wypoziomowanym utwardzonym podłożu. Jeżeli teren na którym będą stały kontenery to grunt lub trawnik trzeba przygotować bloczki betonowe, które można delikatnie wkopać w ziemię. Należy je ustawić w narożnikach kontenera lub zgodnie z zaleceniami firmy kontenerowej. Do kontenerów musi być zapewniony dobry dojazd. Samochody ciężarowe z dźwigiem typu HDS, które mogą od razu rozładować kontenery ważą kilkanaście ton, wskazane jest więc żeby dojazd wykonany był co najmniej z płyt jumbo lub podobnych.
Do kontenerów musimy we własnym zakresie doprowadzić media: prąd, a w przypadku kontenerów wyposażonych w część sanitarną także przyłącze wody i kanalizacji. Po podłączeniu mediów kontenery są gotowe do użytkowania.
5. Elastycznie zarządzaj wynajmem kontenerów
Wynajem kontenerów to elastyczne rozwiązanie, które pozwala zoptymalizować koszty związane z pozyskaniem dodatkowej przestrzeni biurowej, czy magazynowej. Jeżeli potrzebujemy większej powierzchni w bardzo krótkim czasie możemy zwiększyć ilość wynajmowanych kontenerów nie narażając się przy tym na zamrożenie znacznego kapitału. Równie szybko możemy zmniejszyć zaplecze zwracając niepotrzebne jednostki. Obiekty złożone z kontenerów dzięki modułowej budowie bardzo łatwo można rozbudowywać lub zmieniać ich konfigurację, co nie jest takie proste i szybkie w przypadku tradycyjnych budynków.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz