Zamknij

Odszkodowanie za błędy medyczne ? jakie możliwości daje nam prawo?

10:00, 22.04.2021 ?.W Aktualizacja: 10:01, 22.04.2021
Skomentuj

Odszkodowanie za błędy medyczne, to roszczenia których bardzo chcą dochodzić pacjenci lub ich rodzina. Sprawy o błędy medyczne należą jednak do jednych z najbardziej trudnych spraw do wygrania. Z jednej strony lekarze, którym zarzuca się że popełnili błąd lekarski, z pełnym przekonaniem będą bronić swoich racji. Z drugiej strony niewielu jest prawników, którzy posiadają wystarczającą wiedzę medyczną, aby ocenić czy w rzeczywistości popełniono błąd medyczny.

Odszkodowanie za błąd medyczny – wybór kancelarii jest bardzo ważny

Obecnie na rynku prawniczym istnieje trend specjalizowania się w poszczególnych gałęziach prawa. Pacjent, który chce otrzymać odszkodowanie za błąd medyczny powinien więc wyszukać specjalisty od błędu medycznego, kancelarii od błędów medycznych. Na rynku prawniczym można odszukać pojedyncze kancelarie odszkodowawcze od błędów medycznych, które zatrudniają prawnika – lekarza. Taki prawnik, który jest również lekarzem niewątpliwie posiada najlepszą wiedzę i z dużym prawdopodobieństwem stwierdzi, czy rzeczywiście doszło do popełnienia błędu medycznego. Tak więc, już na samym początku drogi o odszkodowanie za błąd medyczny należy zwrócić się do właściwej kancelarii.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania za błąd medyczny

Pacjent po opuszczeniu szpitala otrzymuje tzw. kartę informacyjną z leczenia. Karta informacyjna zawiera rozpoznanie, opis wykonanych procedur medycznych, wyniki przeprowadzonych badań oraz epikryzę. Karta informacyjna z racji swoje natury jest tylko częścią dokumentacji szpitala i nie odzwierciedla w sposób szczegółowy całości leczenia i diagnostyki pacjenta. Lekarze opisując rozpoznanie i przeprowadzone procedury posługują się systematyką ICD-9 oraz ICD-10. Oznacza to, że wskazane w karcie informacyjnej rozpoznanie i wykonana procedura – są jedynie odzwierciedleniem tej systematyki a nie pełnym odzwierciedleniem choroby i jej leczenia.

Wniosek o wydanie dokumentacji medycznej – czynność poprzedzająca walkę o odszkodowanie za błąd medyczny.

Każdy pacjent, czy osoba przez niego upoważniona jest uprawniony do wglądu w pełną dokumentację medyczną z leczenia. Co więcej ustawa o Prawach Pacjenta wprost wskazuje że pacjent (także osoba upoważniona) ma prawo do uzyskania kopii i odpisów tej dokumentacji. Obecnie pierwszy egzemplarz kopii dokumentacji medycznej jest bezpłatny. Historia choroby (a więc właściwa dokumentacja medyczna) – jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat, jakie były wykonywane badania, jak przebiegał zabieg operacyjny, czy w trakcie leczenia wyniknęły powikłania.

Do prawnika z dokumentację medyczną

Po uzyskaniu kopii pełnej dokumentacji medycznej pacjent winien udać się do prawnika od odszkodowania za błędy medyczne. Prawnik znający się na medycynie dokona analizy akt i wstępnie oceni, jakie są szanse na uzyskanie odszkodowania od lekarza, szpitala, czy ubezpieczyciela.

Najczęstsze błędy medyczne

Prawnik od błędów medycznych wskazuje, że najczęstsze sprawy o odszkodowania za błędy medyczne dotyczą leczenia zabiegowego. Wśród zabiegów chirurgicznych, jako najczęstsze sprawy wskazuje błędy podczas laparoskopii powodujące kalectwo dróg żółciowych. Z kolei wśród błędów w ginekologii podaje uszkodzenie moczowodów podczas zabiegu usunięcia macicy. Błędy ortopedyczne często dotyczą nierozpoznanego uszkodzenia ścięgien ręki. Z dziedziny urologii najwięcej spraw dotyczy błędu lekarskiego – nie rozpoznania skrętu jądra. Wiele ze spraw o odszkodowanie od szpitala dotyczy błędów medycznych okołoporodowych, na skutek których dochodzi do niedotlenia okołoporodowego. Kancelaria medyczna prowadziła także sprawy o odszkodowanie za złą diagnozę lekarską (nie rozpoznano nowotworu złośliwego), czy sprawę przeciwko lekarzowi związaną z błędnie przypisanym dawkowaniem leku.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

GoscGosc

0 0

Z ta dokumentacją to szczera prawda 19:06, 25.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%