Zamknij

4 zasady wyboru dobrego oczyszczacza powietrza dla alergików

12:31, 04.05.2021 ?.W Aktualizacja: 12:31, 04.05.2021
Skomentuj

Wiosna to trudny czas dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Jednym ze sposobów na ograniczenie kontaktu z alergenami jest wyposażenie domu w oczyszczacze powietrza. Takie urządzenie może być bardzo pomocne, ale pod kilkoma warunkami. Oto cztery podstawowe kwestie, które należy uwzględnić podczas poszukiwań oczyszczacza dla alergika.

1. Filtr HEPA to podstawa

To, czy oczyszczacz powietrza będzie w stanie usuwać alergeny, uzależnione jest od wykorzystywanych przez niego technologii. W przypadku alergii podstawę stanowi filtr HEPA. Jest on zbudowany z włókien polimerowych złożonych w harmonijkę. Taka budowa zapewnia dużą powierzchnię filtracji, a zarazem niski opór przepływu powietrza.

  • Filtr HEPA doskonale zatrzymuje:
  • alergeny roślin (pyłki), zwierząt, roztoczy kurzu domowego i pleśni,
  • pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 (główny składnik smogu),
  • znaczną część wirusów i bakterii.

Filtry HEPA podlegają klasyfikacji według skuteczności zatrzymywania cząsteczek o średnicy 0,3 µm. Takie cząsteczki są dla filtra najtrudniejsze do wychwycenia, ponieważ właśnie taką wielkość mają pory obecne w filtrze HEPA. Warto jednak zaznaczyć, iż klasa filtra nie ma większego znaczenia, jeśli urządzenie ma odpowiednią wydajność.

Dla przykładu filtr HEPA klasy E11 ma skuteczność 95%. Powietrze przepływa przez filtry w oczyszczaczu nieustannie, dlatego zanieczyszczenia nie wychwycone za pierwszym razem, zostaną zatrzymane podczas kolejnego przepływu.

Filtra HEPA nie zastąpi jonizator. Oczyszczacz powietrza z jonizatorem oraz filtrem HEPA może być pomocny przy alergii, ale samodzielny jonizator nie zapewni dobrego efektu. Jonizacja jedynie wspomaga proces oczyszczania.

2. Dobra wydajność kluczem do wyboru właściwego oczyszczacza powietrza

Wspomnieliśmy już o tym, że odpowiednia wydajność oczyszczacza powietrza jest ważna. Wydajność nigdy nie jest zbyt wysoka, ale może być za niska, co prowadzi do problemów z utrzymaniem dobrej jakości powietrza albo częstym korzystaniem z wysokich prędkości w trybie automatycznym.

W rankingu https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/ maksymalna powierzchnia pracy oczyszczaczy powietrza obliczana jest poprzez podzielenie wartości CADR (wydajności) przez 8. Wynika to z założenia, że na każdy 1 m² powinno przypadać co najmniej 8 m³/h wydajności. 

Zgodnie z tym maksymalna powierzchnia pracy popularnych oczyszczaczy to:

  • Samsung AX40 – 38 m², 
  • Klarta Forste 3 – 37 m²,
  • Philips AC2729/50 – 31 m²,
  • Electrolux Pure A9 PA91-404DG/GY – 55 m².

Należy jednak zaznaczyć, iż są to wyliczenia dla minimalnego zapotrzebowania na CADR. Im wyższa wydajność, tym mocniejsza cyrkulacja powietrza, a co za tym idzie dokładniejsze oczyszczanie. Warto zatem wybrać urządzenie przeznaczone do większej powierzchni.

3. Jeden oczyszczacz na jedno pomieszczenie 

Oczyszczacze o wysokiej wydajności często są postrzegane jako urządzenia pozwalające na utrzymanie dobrej jakości powietrza w całym mieszkaniu, a nawet domu. Niestety, to duży błąd. Powietrze nie krąży pomiędzy pokojami wystarczająco swobodnie, aby oczyszczacz znajdujący się w jednym pomieszczeniu mógł efektywnie usuwać zanieczyszczenia z pomieszczeń sąsiednich.

Najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie w oddzielny oczyszczacz każdego pokoju. Często jednak okazuje się to zbyt dużym wydatkiem. W takiej sytuacji należy rozpocząć od umieszczenia oczyszczaczy w sypialni alergika oraz pokoju, w którym spędza on najwięcej czasu w ciągu dnia. Niektórzy przenoszą urządzenie między pomieszczeniami, lecz jest to mało komfortowe rozwiązanie.

4. Koszty eksploatacji są równie ważne jak cena

Podczas poszukiwań oczyszczacza powietrza ważną rolę odgrywa często cena. Jest to w pełni zrozumiałe, ale warto pamiętać o tym, że w kwestii wydatków ważne są jeszcze koszty eksploatacji. Czasami okazuje się, że wybór trochę droższego oczyszczacza jest bardziej opłacalny niż kupno tańszego sprzętu, generującego spore wydatki.

Według serwisu Wybierzoczyszczacz właściwa ocena kosztów użytkowania oczyszczacza powietrza wymaga uwzględnienia:

  • żywotności filtrów,
  • ceny filtrów,
  • zużycia energii elektrycznej.

Jeśli chodzi o filtry, to najlepiej rozpatrywać wydatki związane z ich wymianą w ujęciu rocznym. Trzeba jednak pamiętać, iż ich rzeczywista żywotność jest uzależniona od jakości powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza oraz od częstotliwości używania urządzenia. U palącego mieszkańca Pszczyny ten sam filtr zużyje się znacznie szybciej niż u mieszkańca Koszalina, który nie pali w domu papierosów.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%