Zamknij

Czym jest ruja u kotki?

10:15, 17.05.2021 ?.W Aktualizacja: 10:15, 17.05.2021
Skomentuj

Ruja u kota to jeden z elementów całego cyklu płciowego. Koty podobnie jak wszystkie ssaki przechodzą różne etapy płodności. Ruja u kotki to czas, w którym jest ona gotowa na zapłodnienie. Okres ten charakteryzuje się wzmożonym instynktem zabezpieczenia istnienia gatunku. Wówczas kotki są płodne i poszukują kocura aby zajść z nim w ciąże. Zarówno dla właścicieli, jak i dla samych kotek może być to ciężki i męczący czas. Posiadacz kota powinien zwrócić szczególną uwagę na zachowanie swojego pupila. Zatem istotne jest zaznajomienie się z niezbędnymi informacjami dotyczącymi tego okresu. Ma to na celu przygotowanie właściciela na dojrzałość płciową swojego zwierzęcia.

Dojrzałość kota

Bardzo problematyczne jest określenie dokładnego przedziału czasowego dojrzałości płciowej kotki. Jest ona w dużej mierze powiązana z rasą kota, sposobem jego hodowli oraz indywidualnych zależności genetycznych. Natomiast zdecydowana większość kotów swoją dojrzałość seksualną osiąga pomiędzy 6, a 10 miesiącem życia. Niektóre rasy cechują się tym, że ruja u kotki może wystąpić bardzo wcześnie, czyli w 4 miesiącu życia. Istnieją również rasy, u których ruja po raz pierwszy pojawia się stosunkowo późno, a mianowicie dopiero w 12 miesiącu życia. Kocie przedstawicielki ras kotów krótkowłosych, takich jak np. koty syjamskie zdecydowanie szybciej osiągają swoją dojrzałość płciową niż kotki pochodzące z ras kotów długowłosych, takich jak np. persy. Jeżeli młoda kocia samica szybko osiągnie wagę 2,5kg ruja może pojawić się szybciej. Jest to spowodowane tym, że jest to odpowiednia waga aby kotka mogła bezpiecznie donosić ciążę i urodzić kocięta. W trakcie trwania rui kotką towarzyszy duży instynkt macierzyński i za wszelką cenę dążą do przekazania swoich genów, czyli do prokreacji.

Przeczytaj tekst o imionach dla kota

W celu rozpoznania czy kotka przechodzi ruję, podstawą jest obserwacja swojego pupila. Głównym i najbardziej charakterystycznym znakiem rui jest wydawanie przez kotkę dziwnych dźwięków podobnych to szlochania bądź płaczu niemowlaka. Bardzo często kotka wydaje te dźwięki nocną porą. Co za tym idzie samica kota w trakcie rui zdecydowanie mniej śpi. Dodatkowo widoczny jest u niej brak apetytu oraz mniejsze zainteresowanie nawet ulubionymi przysmakami. Kotka staje się ruchliwa, bardzo pobudzona, często się o wszystko ociera, a czasami staje się nawet agresywna. W czasie rui zwierzę podczas pieszczot, czyli głaskania wygina swój grzbiet w dół jednocześnie wypychając tylną część ciała do tyłu. Równocześnie kotka podnosi swój ogon. Zmienia się także zapach moczu kotki. Jest bardziej intensywny, a kotka znaczy teren częściej załatwiając się poza swoją kuwetą. Samica kota mam mniejszą chęć na zabawę ale woli być częściej głaskana. Zmiany są widoczne również na narządach płciowych. Są one nieco nabrzmiałe i pokryte widocznymi naczynkami krwionośnymi.

Sterylizacja kotki: https://www.wprost.pl/zycie/10422171/kiedy-sterylizowac-kotke-i-ile-to-kosztuje.html

Jeżeli nasz kot ma ruje, a nie chcemy zostać dodatkowo posiadaczami kociąt warto pilnować kotki. Przede wszystkim należy pamiętać o tym by zawsze zamykać drzwi wejściowe do domu aby kotka nie uciekła. Dobrze jest też zabezpieczyć okna przez, które może się ona wydostać. Jeśli szybko zostanie rozpoznany cykl rui i kotka zostanie odpowiednio odizolowana od kocurów nie ma obaw o nieplanowaną ciąże.

Etapy rui kota

Kotko należą do grona samic zwierząt, które są sezonowo poliestralnych. Oznacza to, że ich cykl płciowy jest uzależniony od długości trwania doby oraz natężenia światła. Żyjące w dzikich, naturalnych warunkach koty na przełomie marca i maja przechodzą najmocniejsze ruje. Niestety u kotów żyjących w domowych warunkach terminy te często ulegają zmianą. W głównej mierze odpowiada za to sztuczne oświetlenie. Samica kota żyjąca w dzikich warunkach może zajść w ciąże nawet 2-3 razy w ciągu roku.

Okres rui kota można podzielić na widoczne etapy:

  • Pierwszy etap to tak zwany etap przedrujowy: Występuje w nim zmiana w zachowaniu kota. Kotka nie jest jednak jeszcze gotowa do kopulacji. Trwa od 1 do 3 dni.
  • Drugi etap faza rui właściwej czyli kotka szuka dla siebie partnera i jest gotowa do zapłodnienia.
  • Okres międzyrujowy: może trwać od jednego tygodnia do dwóch tygodni. Wyjątkiem jest ruja permanentna. Cechuje się brakiem aktywności kota.

Każdy z wyżej wymienionych etapów łącznie można podzielić na cztery biologiczne fazy:

  • Proestrus: jest to faza trwająca około dwa dni. Samica kota zaczyna się o wszystko nieustannie ocierać. Faza jest łatwa do przeoczenia, gdyż jej oznaki nie są zbytnio wyraźne. W tym czasie kotka jeszcze nie dopuszcza do siebie samca.
  • Estrus: druga faza trwa od 1 aż do 21 dni. Jest to nic innego jak okres rui właściwej. Faza trwa najczęściej siedem dni. Aby kotka przeszła owulację musi mieć kontakt z kocurem, w innej sytuacji jajeczkowanie nie nastąpi.
  • W kolejnej trzeciej fazie można wyróżnić 2 rodzaje. Są one zależnie od tego, czy doszło do owulacji, czy też nie:
    1. Interestrus: przeważnie trwa od 2 do 19 dni. Jest to czas, w którym nie doszło do jajeczkowania, czyli jest to okres przejściowy, w którym wariujące hormony kotki zanikają oraz ustępuje napięcie, Kotka staje się spokojniejsza
    2. Diestrus: Jest to czas, w którym doszło do owulacji. Organizm kotki zaczyna produkować hormony będące niezbędne do prawidłowego utrzymania ciąży. Czasami pomimo trwania owulacji do zapłodnienia nie doszło. Wtedy może nastąpić powstanie pseudociąży, czyli inaczej ciąży urojonej.
  • Anoestrus: Jest to ostatnia faza. W naturalnych warunkach trwa od października do stycznia. Jest to czas kiedy to układ rozrodczy kotki całkowicie się wycisza. Po tym okresie organizm kotki znów jest gotowy do rozrodu i zapłodnienia. Po przejściu tego okresu organizm kotki ponownie będzie gotowy do zapłodnienia i rozrodu. U kotek domowych faza anoestrus może nie występować.

Hamowanie rui

Długie niedopuszczanie do zapłodnienia kotki może odbijać się negatywnie na jej zdrowiu, a nawet doprowadzić do permanentnej rui. Właściciel kotki powinien przemyśleć możliwość przeprowadzenia kastracji swojego pupila. Istnieją również leki hormonalne hamujące ruję. Są one podawane w formie zastrzyków przez lekarza weterynarii. Warto również wiedzieć, że sterylizacja nie hamuje procesu rui u kotki. Sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów bądź nasieniowodów u kotów. Natomiast ro miast zabieg kastracji to chirurgiczne usunięcie jąder u kocurów, bądź macicy wraz z jajnikami u kocic.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%