Zamknij

Oszczędny dom. Jak obniżyć wydatki na prąd w budynku?

10:28, 13.07.2021 ?.W Aktualizacja: 10:29, 13.07.2021
Skomentuj

Gdy ceny prądu biją rekordy, zdecydowanie warto go oszczędzać. Tylko jak to robić? W poniższym artykule znajdziesz garść porad, które Ci w tym pomogą.

Korzystaj ze światła dziennego

Zamiast wydawać pieniądze na oświetlenie możesz zaaranżować mieszkanie w taki sposób, żeby w jak największym stopniu korzystać ze światła dziennego. W tym celu w pobliżu okna zlokalizuj stanowiska, miejsca i przestrzenie, w których przebywasz najczęściej, np. biurko z komputerem. Dzięki temu jak najdłużej możesz korzystać z promieniowania słonecznego i tym samym oszczędzać na prądzie.

Zastosuj duże oszklenia

Identyczny efekt dają duże przeszklenia, które sprawiają, że do wnętrza wpadają znaczne ilości promieni słonecznych. W ten sposób nie tylko oświetlają, ale również ogrzewają pomieszczenie, co w jeszcze większym stopniu wpływa na energooszczędność budynku.

Pomaluj ściany w jasnym kolorze

Ponieważ jasne kolory, np. biały, najlepiej odbijają światło, mogą być kolejnym elementem, który pozwala na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej w celu oszczędności prądu.

Zamontuj panele słoneczne

Instalacje solarne, o których opłacalności przeczytasz na serwisie dom.wp.pl, to świetne rozwiązanie na obniżkę ilości prądu pobieranego z sieci. Zamiast kupować go z płatnego źródła można we własnym zakresie wyprodukować z całkowicie darmowego i niewyczerpywalnego, jakim jest Słońce.

Wymieniaj sprzęt na energooszczędny

To kluczowy aspekt, który w dużej mierze decyduje o skuteczności oszczędzania. Nie chodzi o to, żeby nagle wymienić na nowe wszystkie urządzenia na zużywające mało prądu, ale robić to pomału, sukcesywnie.

Wyłączaj urządzenia na noc i gdy są nieużywane

Wiele osób bagatelizuje tę kwestię i pozostawia wszystkie nieużywane urządzenia na noc w trybie czuwania czy też uśpienia. Tymczasem nawet pojedyncza, świecąca się przez cały rok lampka w telewizorze generuje całkiem pokaźne i zupełnie niepotrzebne, dodatkowe koszty. Aby ich uniknąć, warto pamiętać o wyłączaniu sprzętu domowego na noc. W tym celu można podpiąć urządzenia do jednej listwy wyłączanej pojedynczym ruchem.

Korzystaj rozsądnie z czajnika

Czajnik elektryczny zalicza się do najbardziej energochłonnych urządzeń w mieszkaniu. Ponieważ w krótkim czasie znacząco podnosi temperaturę wody, musi generować dużą moc, co wiąże się ze znacznym poborem prądu. Dlatego korzystaj z niego w sposób rozsądny – zagotowuj wyłącznie tyle wody, ile potrzebujesz w danym momencie i staraj się nie gotować kilka razy w krótkim czasie. Polecamy wybór czajników o dużej mocy, które szybko podgrzewają zawartość, co przekłada się na energooszczędność.

Zainwestuj w rekuperację

Wentylacja wyposażona w rekuperację potrafi odzyskiwać ciepło z otoczenia w celu ponownego wykorzystania go z myślą o ogrzaniu wnętrza, dzięki czemu można oszczędzić na kosztach związanych z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. To szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku nieruchomości ogrzewanych elektrycznie.

Postaw na drzwi i okna energooszczędne lub pasywne

Energooszczędna, a tym bardziej pasywna stolarka to doskonały sposób na ograniczenie strat ciepła w pomieszczeniach. Co prawda ich zakup wiąże się z dużym wydatkiem, ale zwraca się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie elektryczne.

Zainwestuj w system smart dom

System inteligentnego domu uruchamia urządzenia RTV i AGD oraz oświetlenie w momencie, gdy jest potrzebne i automatycznie je wyłącza, kiedy przestaje być używane, co przekłada się na oszczędność prądu. To dość drogie, ale skuteczne i bardzo komfortowe rozwiązanie. Więcej przydatnych porad finansowych publikuje porównywarka finansowa Rankomat.pl.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%