Zamknij

Odwodnienie jako następstwo biegunki u niemowlaka. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim poradzić?

10:49, 07.09.2021 �.W Aktualizacja: 10:50, 07.09.2021
Skomentuj

Jak biegunka wpływa na ogólny stan zdrowia dziecka? Jak rozpoznać odwodnienie będące jej częstym następstwem i kiedy należy zgłosić się do lekarza? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Jak biegunka wpływa na zdrowie dziecka?

Zanim przyjrzymy się odwodnieniu jako najczęstszej konsekwencji biegunki u niemowlaka, sprawdźmy najpierw, jak jeszcze wpływa ona na kondycję naszego malucha. Jakie negatywne skutki możemy zaobserwować u najmłodszych, u których wystąpiło rozwolnienie?

  • Utrata wagi wynikająca z istotnego zmniejszenia apetytu, którego skutkiem jest niechęć dziecka do przyjmowania pokarmów. W czasie choroby nigdy nie zmuszajmy jednak malucha do jedzenia, a zamiast tego skupmy się raczej na dostarczaniu mu odpowiedniej ilości płynów. Proces ponownego przybierania na wadze rozpocznijmy dopiero wtedy, gdy dziecko poczuje się lepiej i znów nabierze apetytu, a i wtedy podawajmy mu wyłącznie lekkostrawne posiłki.
  • Zaburzenia flory bakteryjnej, które wiążą się z silnymi bólami brzucha, nudnościami i zmianą apetytu. Aby uchronić malucha przed tego rodzaju nieprzyjemnymi dolegliwościami, zainwestujmy w dobrej jakości preparaty probiotyczne, dzięki którym szybko obudujemy florę bakteryjną w jego jelitach.
  • Ogólne pogorszenie kondycji dziecka, które najczęściej objawia się osłabieniem, apatią i tendencją do marudzenia. Pamiętajmy, że w czasie rekonwalescencji warto zapewnić maluchowi wygodę i upewnić się, że dużo wypoczywa.

Jak rozpoznać odwodnienie?

Biegunka u niemowlaka prawie zawsze wiąże się z odwodnieniem małego organizmu. Jak je rozpoznać?

  • Objawem dehydratacji, który zazwyczaj zauważamy jako pierwszy, jest zmiana zachowania malucha, który z wesołego staje się apatyczny, nienaturalnie senny, rozdrażniony lub osłabiony.
  • Dziecko doświadczające odwodnienia, często wykazuje wzmożone pragnienie, ale czasami zdarza się, że ze względu na złe samopoczucie odmawia przyjmowania napojów. W takiej sytuacji powinniśmy próbować podawać mu wodę regularnie, ale w bardzo niewielkich ilościach (np. na łyżeczce).
  • Podczas biegunki lub tuż po jej zakończeniu, maluch może mieć spierzchnięte wargi, suchy język, zapadnięte oczy oraz zachrypnięty głos. Tego typu symptomy w większości wypadków świadczą właśnie o odwodnieniu.
  • Zmagając się z dehydratacją, niemowlak może znacznie rzadziej oddawać mocz lub zupełnie zaprzestać tej czynności.

Stopnie odwodnienia

Istnieją 3 stopnie odwodnienia młodego organizmu, z których każdy objawia się nieco inaczej. Jak rozpoznać, z którym z nich mamy do czynienia?

  • Stopień lekki: zazwyczaj wiąże się ze wzmożonym pragnieniem i przesuszeniem śluzówek w jamie ustnej. Przy tego typu objawach najważniejsze jest regularnie podawanie dziecku wody i dokładna obserwacja stanu jego zdrowia.
  • Stopień umiarkowany: oprócz pragnienia i przesuszenia śluzówek, pojawia się także przyśpieszony i nieregularny puls, a także wydłużony nawrót kapilarny. Jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko może być odwodnione w stopniu umiarkowanym, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
  • Stopień ciężki: stanowi poważne zagrożenie dla życia malucha. Przy tego rodzaju dehydratacji mamy do czynienia z drastycznym spadkiem ciśnienia krwi oraz szybko pogarszającym się stanem zdrowia dziecka. Odwodnienie w stopniu ciężkim wymaga natychmiastowego zadzwonienia po karetkę pogotowia.

Jak postępować w przypadku odwodnienia?

Biegunka u niemowlaka często skutkuje nieznacznym odwodnieniem, które przy odpowiedniej terapii rzadko rozwija się do umiarkowanego lub ciężkiego stopnia. O czym musimy pamiętać w przypadku lekkiej dehydratacji, jeżeli nie chcemy, by zamieniła się w stan zagrażający życiu lub zdrowiu malucha?

  • Przede wszystkim zasięgnijmy porady lekarza, który podczas wizyty jednoznacznie stwierdzi, czy mamy do czynienia z odwodnieniem i w razie potrzeby przypisze odpowiednie leki lub poinstruuje nas, jak powinniśmy dalej postępować.
  • W trakcie choroby pamiętajmy o stałym nawadnianiu naszej pociechy za pomocą chłodnej wody mineralnej – najlepiej po jednej łyżeczce na raz.
  • Przy dehydratacji młody organizm traci spore ilości sodu, magnezu oraz potasu, które możemy uzupełnić za pomocą dobrej jakości elektrolitów przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Skorzystajcie także z poradnika https://www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/bledy-zywieniowe-a-biegunka-u-dziecka-i-niemowlaka
(�.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%