Zamknij

Rezystancyjne czujniki temperatury. Dowiedz się, gdzie możesz je wykorzystać

10:29, 28.09.2021 �.W Aktualizacja: 10:30, 28.09.2021
Skomentuj

Jeśli szukasz czujnika temperatury o szerokim zakresie działania i dużej dokładności pomiaru, urządzenia wykorzystujące zjawisko zmiany rezystancji będą właściwym wyborem. Sprawdź, jak działają rezystancyjne czujniki temperatury i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Jak działa czujnik rezystancyjny?

Ten rodzaj czujników temperatury działa dzięki wykorzystaniu zjawiska fizycznego zwanego rezystancją. Jest to opór, jaki powstaje w materiale pod wpływem zmiany temperatury. Wraz ze zmianą temperatury przedmiotu, cieczy lub powietrza dochodzi do zmiany rezystancji przewodnika, z którego jest wykonany czujnik. Punktem odniesienia jest tu rezystancja znamionowa, czyli taka, która występuje w temperaturze 0°C.

Rezystory metalowe i półprzewodnikowe: poznaj różnice

W rezystancyjnych czujnikach temperatury najczęściej wykorzystuje się przewodniki wykonane z platyny. Często spotyka się także nikiel i miedź. To materiały, które sprawdzają się w tego typu urządzeniach ze względu na stosunkowo duży współczynnik cieplny rezystancji, wysoką temperaturę topnienia, stałość właściwości fizycznych, wytrzymałość i odporność na korozję. Z platyny, niklu i miedzi można tworzyć niewielkie rezystory, co przekłada się na niewielkie rozmiary samego czujnika.

W czujnikach rezystancyjnych nie zawsze wykorzystuje się rezystory metalowe. Popularne są również czujniki oparte na półprzewodnikach. Charakteryzują się one większą dokładnością pomiaru. Czujniki półprzewodnikowe mogą działać w szerokim zakresie temperatur: od -150 do 800°C. Warto jednak pamiętać, że wyższą dokładność w porównaniu z czujnikami metalowymi osiągają tylko w zakresach temperatur od -100 do 50°C.

Gdzie wykorzystuje się czujniki temperatury rezystancyjne?

Czujniki rezystancyjne działają sprawnie w niemal każdych warunkach: od ekstremalnie niskich temperatur po bardzo wysokie. Pozwala to szeroko wykorzystywać je w zakładach przemysłowych – tam służą przede wszystkim do rejestracji i regulacji temperatury w urządzeniach takich jak piece hutnicze czy hartownicze.

Pomiarów temperatury za pomocą czujników rezystancyjnych dokonuje się także w pomieszczeniach: w domach pasywnych, mieszkaniach, laboratoriach, halach produkcyjnych i magazynach w przemyśle spożywczym oraz rolnictwie.

Szukasz rezystancyjnego czujnika temperatury? Zwróć uwagę na te parametry

Podstawową informacją, na jaką warto zwrócić uwagę, wybierając czujnik temperatury rezystancyjny, jest zakres temperatur. Niektóre urządzenia są w stanie efektywnie pracować nawet w bardzo niskich temperaturach, sięgających -200°C, lub bardzo wysokich, nawet do 700°C. Nie zawsze jednak będziesz potrzebował tak uniwersalnego czujnika – do użytku domowego z powodzeniem wystarczy taki, który pracuje w zakresie 0–70°C.

Szukając rezystancyjnego czujnika temperatury, spotkasz się z pojęciem klasy: A lub B. Klasa czujnika oznacza dokładność pomiaru, określoną w normie PN-EN 60751:1997+A2. W przypadku klasy A tolerancja dla odchyleń jest mniejsza niż w przypadku klasy B.

Jeśli zamierzasz samodzielnie montować czujnik temperatury w urządzeniu, zwróć także uwagę na jego wymiary zewnętrzne, rodzaj podłączenia (2-, 3- lub 4-przewodowe) oraz sposób montażu.

(�.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%