Zamknij

Zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów owocowych

10:23, 19.04.2022 . Aktualizacja: 10:29, 19.04.2022
Skomentuj

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych krzewów oraz drzew owocowych jest kontrolowanie ich wzrostu. W przypadku zbyt silnie rosnących drzewek owocowych bardzo często pojawia się przemienne owocowanie, a także gorsza jakość owoców. Wynika to z tego, że zbyt gęste korony drzew nie posiadają wystarczającego dostępu do światła.

Regulacja wzrostu krzewów i drzew owocowych

Aby skutecznie rozwiązać ten problem można podcinać korzenie. Jest to bezpieczny oraz bardzo skuteczny zabieg, który ograniczy silny wzrost drzew w sadach, a także pomoże osiągnąć równowagę między wzrostem a owocowaniem. Najlepszym terminem dla tego zabiegu są miesiące wiosenne takie jak marzec oraz kwiecień. Ważne jest również właściwe kształtowanie korony drzewek oraz krzewów owocowych. Należy usuwać wszystkie chore a także obumarły gałęzie, aby dzięki temu zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Dodatkowo ważne jest również zdjęcie regeneracyjne oraz odmładzające polegające na usunięciu najstarszych konarów oraz gałęzi. Po tym zabiegu można zaobserwować silny wzrost młodych gałązek, które będą w przyszłości bujnie owocować.

Nawożenie oraz nawadnianie drzew owocowych

Aby można było uzyskać jak najbardziej obfite plony zarówno z drzew owocowych jak i krzewów nie należy zapominać o odpowiednim nawadnianiu oraz nawożeniu tychże roślin. Doskonale sprawdzają się zarówno nawozy organiczne w postaci kompostu czy też gnojowicy, jednak skorzystać można również z nawozów sztucznych wieloskładnikowych. Zapewniają one roślinom nie tylko duże ilości azotu, potasu, lecz również manganu, magnezu, cynku oraz boru. Najlepszym okresem na rozpoczęcie nawożenia jest początek kwietnia. Warto również zasilić rośliny w potas nie później niż w czasie nabrzmiewania pąków. Z kolei okres różowego pąka jest to idealny czas na nawożenie cynkiem oraz borem. W okresie kwitnienia można wzmacniać rośliny magnezem oraz manganem.

Wiosenny opryski na drzewa owocowe

Stosując opryski na drzewa owocowe można skutecznie zapobiegać chorobom, a także pojawianiu się szkodników w czasie wegetacji. Wiosenne opryski drzewek owocowych można rozpocząć już pod koniec lutego, kiedy na drzewach nie będzie jeszcze liści. Jednakże dokładny termin zależy od fazy rozwoju roślin, a także od aktualnych warunków pogodowych. Jeżeli oprysk zostanie wykonany zbyt wcześnie lub też zbyt późno najczęściej nie będzie wystarczająco skuteczny. Zatem termin stosowania preparatów należy opierać o własne obserwacje pąków, a także o prognozy pogody. Kolejny oprysk należy wykonać w fazie rozwoju liści. Natomiast ostatni zanim otworzą się pąki kwiatowe. Duże znaczenie ma temperatura powietrza, która wpływa nie tylko na efektywność oprysku, lecz przede wszystkim na tempo wegetacji poszczególnych roślin. Tym samym w przypadku zbyt niskich temperatur powietrza środki ochrony roślin okazują się zupełnie nieskuteczne.

Zazwyczaj na etykietach można odnaleźć optymalne temperatury, które w większości przypadków wynoszą od 5 do 7 stopni Celsjusza. Zwracać należy również uwagę na to, aby zabieg przeprowadzać w ciepły, bezwietrzny, a jednocześnie pochmurny dzień. Nie powinien być on również deszczowy, gdyż doprowadziłoby to do zmycia oprysku z roślin. Natomiast oprysk w słoneczne dni mógłby skutkować poparzeniem pędów roślin. Najczęściej jako pierwszy wykonywany powinien być oprysk olejowymi środkami ochrony roślin, które pomagają zwalczyć zimowe szkodniki krzewów oraz drzew owocowych. Nie należy zapominać również o oprysku na raka bakteryjnego podczas fazy nabrzmiewanie pąków liściowych.

Jak widać z powyższego jest całe mnóstwo oprysków zarówno profilaktycznych jak i interwencyjnych, które trzeba wykonywać w sadzie. Łatwo się w tym pogubić, dlatego warto zawsze mieć pod ręką kalendarz oprysków drzew i krzewów owocowych, który będzie doskonałym drogowskazem dla każdego ogrodnika.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%