Zamknij

Technologia suszenia odzieży w pralni

15:13, 13.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:39, 14.05.2021

Pranie, prasowanie i składanie ubrań to jedne z najczęściej wykonywanych obowiązków domowych. Jednocześnie 8 na 10 osób przyznaje, że właśnie te czynności są najbardziej nielubianymi pracami domowymi. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że większość Polaków ma problem z samodzielnym wypraniem rzeczy, które są trudne do prania. Niejednemu z nas zdarzyło się zniszczyć ulubioną koszulę czy spodnie przez wybór nieodpowiedniego programu w pralce czy użycie niewłaściwego środka piorącego. Coraz więcej osób przyznaje, że aby temu zaradzić chętnie zanosi ubrania do profesjonalnych pralni. Zainteresowanie usługami odpłatnego czyszczenia odzieży nie maleje, a punkty pralnicze korzystają z wielu zaawansowanych technologii. Sprawdź, jakich maszyn używa się w nowoczesnych pralniach wodnych.

Wyposażenie pralni wodnej: pralnico-wirówki

Zasadniczo rozróżniamy dwa typy pralni: wodne i chemiczne. Zdecydowana większość pralni w Polsce specjalizuje się w praniu na mokro, czyli takim z użyciem wody i detergentów. W przypadku ubrań, które nie nadają się do kąpieli wodnej, najlepszym rozwiązaniem będzie czyszczenie chemiczne, czyli pranie w specjalnym rozpuszczalniku organicznym. Ponieważ każdy rodzaj pralni oferuje odmienne metody prania, pralnie wodne i pralnie chemiczne potrzebują innego zestawu maszyn. Urządzeniem, bez którego nie mogłaby funkcjonować żadna pralnia wodna, jest pralnica przemysłowa. Jest to zaawansowana technologicznie maszyna służąca do prania i odwadniania tekstyliów w pralniach. Pralnico-wirówka zamyka w sobie wszystkie najważniejsze etapy prania na mokro, to znaczy pranie wstępne, pranie zasadnicze z podwirowaniami, płukanie i wirowanie końcowe. Sprzęt stosowany w profesjonalnych pralniach wodnych znacznie różni się od tego stosowanego przez nas w domach. Pralki przemysłowe są dużo większe niż standardowe pralki automatyczne (ich ładowność wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów), posiadają też bardziej rozbudowane funkcje. Nowoczesne maszyny pralnicze mogą pracować na okrągło, co znacznie podnosi wydajność pralni. Aby móc skutecznie usunąć trudne do wywabienia plamy i pozbyć się uporczywych zabrudzeń używa się wysokiej jakości środków piorących. Mogą to być proszki, płyny, tabletki lub kapsułki.

Jak działa suszarka przemysłowa?

Wyposażenie pralni wodnej to oczywiście nie tylko automaty piorące. Nieodzownym elementem funkcjonowania każdej pralni są urządzenia przeznaczone do suszenia bielizny po praniu. Najważniejsza jest specjalna suszarka przemysłowa, czyli maszyna niezbędna w końcowym etapie cyklu pralniczego. Suszarki przemysłowe nadają się do suszenia bardzo zróżnicowanego asortymentu. Profesjonalne suszarki do pralni gwarantują bezpieczeństwo i skuteczność suszenia materiałów wymagających szczególnej pielęgnacji. Większość dostępnych na rynku modeli, np. te produkowane przez firmę Kannegiesser (oferta dostępna jest tutaj: www.kannegiesser.pl) jest wyposażona w bardzo zaawansowane funkcje, m.in. kontrola stopnia wilgotności czy tryb ECO. Niektóre modele posiadają nawet specjalny tryb odzysku energii, co przyczynia się do zmniejszenia szacunkowych kosztów prowadzenia pralni.

Tunele suszące: szybko, skutecznie, niezawodnie

Najbardziej zaawansowaną technicznie maszyną suszącą do pralni jest tzw. tunel suszący – finisher. Wypraną i odpowiednio przygotowaną odzież umieszcza się w tym przypadku w specjalnej komorze, w której odbywa się cały proces suszenia. Ubrania są poddawane działaniu strumieni zimnego i ciepłego powietrza, co umożliwia szybkie i bardzo dokładne pozbycie się resztek wilgoci. Hermetyczne tunele suszące są wykorzystywane nie tylko do suszenia, lecz także automatycznego wygładzania wypranych materiałów. Finiszery tunelowe przyczyniają się więc do poprawy jakości produktu tekstylnego. Ogromną zaletą tuneli suszących jest uniwersalność: mogą być stosowane do bardzo szerokiego asortymentu – również do tych tekstyliów, których nie można suszyć w standardowych suszarkach bębnowych. Takie rozwiązanie stosuje się szczególnie w pralniach działających na szeroką skalę, a więc takich obsługujących głównie klientów komercyjnych: hotele, restauracje, sanatoria, domy opieki, szpitale, zakłady produkcyjne itd. To idealne narzędzie wszędzie tam, gdzie trzeba szybko i sprawnie osuszyć duże ilości tekstyliów. Pralnia używająca tunelfinisherów jest w stanie zrealizować większą ilość zleceń w krótszym czasie, dzięki czemu właściciel może liczyć na jeszcze większy zysk.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%