Zamknij
REKLAMA

O co pytać hodowcę psów przed zakupem psa rasowego?

15:12, 09.06.2022 | materiał partnera

Zakup psa w renomowanej hodowli to dobry pomysł – chyba że chcesz adoptować zwierzaka ze schroniska. Hodowla daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ jej zadaniem jest m.in. wykluczenie hodowli psów z chorobami genetycznymi, niezgodnymi ze standardami rasy lub niestabilnymi emocjonalnie. Zaraz po zakupie psa warto zadać hodowcy kilka ważnych pytań – odpowiedzi, które uzyskasz, ułatwią Ci opiekę nad nowym członkiem rodziny. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, o które powinieneś zapytać.

Jakie jedzenie jedzą psy w hodowli?

To najważniejsze pytanie, ponieważ nie należy szybko zmieniać karmy dla psów. Dobry hodowca z pewnością zapewni Ci zapas karmy na kilka dni i pokaże Ci, gdzie kupić w najlepszej cenie. Oczywiście i tak nie unikniesz zmiany karmy, ponieważ pies zacznie rosnąć i będzie miał zupełnie inne potrzeby żywieniowe. Zapytaj więc hodowcę, jakim pokarmem karmić dorosłe zwierzęta.

Czy hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP)?

Ten punkt dotyczy oczywiście hodowli psów rasowych. Jest jednak bardzo istotny, ponieważ hodowle zarejestrowane musza spełniać odpowiednie standardy. Dotyczy to nie tylko samej kwestii rozmnażania i wyboru do dalszej reprodukcji zwierząt o pożądanych cechach, ale także standardu prowadzenia hodowli. Jeśli hodowla jest zarejestrowana to prawie na pewno możemy mieć pewność, że psom nie dzieje się krzywda. Oferty sprzedaży psów znajdziesz na https://sprzedawacz.pl/zwierzeta/psy/psy_zwierzeta/

Jaki jest harmonogram szczepień i odrobaczania?

Hodowca powinien przekazać Ci te informacje bez pytania, ale zdecydowanie warto poruszyć temat, jeśli zapomni. Początkujący właściciele często nie potrafią rozszyfrować informacji zawartych w instrukcjach szczepień. Jeśli zastanawiasz się, kiedy nadszedł czas, aby zabrać psa na kolejne szczepienie lub odrobaczani - zapytaj hodowcę.

Co zrobić, jeśli Twój pies ma problemy z przystosowaniem do nowej sytuacji?

Takie problemy mogą się pojawić, dlatego najlepiej zasięgnąć porady u hodowcy. Zapytaj, jak powinieneś zareagować, gdy pies skomle, prosi o wpuszczenie do sypialni, a nawet wchodzi do łóżka właściciela. Hodowca z pewnością podzieli się z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami. Ewentualne bardziej złożone kwestie związane z wychowaniem psa warto przedyskutować, a wręcz przećwiczyć z psim behawiorystą.

Czy rasa ma jakieś specjalne wymagania pielęgnacyjne?

Od hodowcy dowiesz się jak najlepiej zadbać o sierść swojego nowego pupila. Jak często należy go szczotkować i kąpać. Jakich szczotek i szamponów używać. Jak dbać o paznokcie czy o zęby. Niektóre rasy mają wrażliwe oczy lub uszy. Hodowca na pewno wie jak najlepiej zadbać o zwierzaki, których hodowlę prowadzi.

Alternatywa dla hodowli psów?

Chcąc poosiadać psa danej rasy często rozważamy tylko i wyłącznie zakup psa w hodowli. Bywa jednak, że warto tez sprawdzić ogłoszenia wystawiane przez schroniska (https://sprzedawacz.pl/ogloszenia/psy_do_oddania_za_darmo/). Zdarza się, że w schroniskach pojawiają się psy rasowe z rodowodem. Najczęściej są to zwierzęta dorosłe jednak nie ma w tym nic złego. Dorosły pies to również wspaniały przyjaciel, a jego pojawienie się w domu może być mniej uciążliwe niż ząbkującego szczeniaka. Koszt adopcji rasowego psa nie przekracza zwykle kilkuset złotych – w wielu schroniskach możemy też adoptować psa zupełnie za darmo – niezależnie od tego czy jest rasowy czy też nie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ogłoszeń Sprzedawacz.pl

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%