Zamknij

Jak zrezygnować z polisy OC?

08:04, 01.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:04, 01.09.2022

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Warunki takiej polisy są identyczne w każdym przypadku, dlatego podstawowym kryterium wyboru umowy ubezpieczenia może być cena oraz ewentualne dodatkowe rozszerzenia zakresu. Choć polisa jest obligatoryjna, wypowiedzenie OC jest możliwe w kilku przypadkach. W jakich sytuacji korzysta się z tej opcji? O czym należy wówczas pamiętać?

Ze względu na zapisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych zakres OC zawsze jest taki stan. Oferty poszczególnych towarzystw różnią się natomiast ceną oraz ewentualnymi rozszerzeniami - zanim podpiszesz konkretną umowę OC, warto zestawić te propozycje za pomocą porównywarki, na przykład takiej jak ta: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/.

Wypowiedzenie umowy OC - co powinno zawierać?

Aby doprowadzić do skutecznego wypowiedzenia umowy OC, należy zawrzeć w dokumencie wszystkie niezbędne informacje. Z reguły poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe dostarczają klientom gotowy wzór wypowiedzenia umowy OC. Przykłady znaleźć można także w sieci. Najważniejsze jest sporządzenie wypowiedzenia w formie pisemnej oraz własnoręczny podpis ubezpieczonego.

Prawidłowo przygotowane wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, bez względu na powód sporządzenia dokumentu, powinno zawierać:

  • dane osobowe ubezpieczonego,
  • dane pojazdu,
  • numer polisy,
  • powód rezygnacji.

Ważne, by wypowiedzieć umowę OC zawartą z danym ubezpieczycielem w odpowiednim terminie.

Wypowiedzenie OC po złomowaniu samochodu

Pierwszą sytuacją, w której dochodzi do wypowiedzenia umowy, jest wypowiedzenie OC po złomowaniu. Samochód przestaje wówczas fizycznie istnieć, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by z polisy zrezygnować. Jak to zrobić?

Wystarczy w ciągu 30 dni od zezłomowania pojazdu udać się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu. Zabierz ze sobą zaświadczenie o kasacji. Następnie potwierdzenie wyrejestrowania oraz oświadczenie dostarcza się do towarzystwa ubezpieczeniowego, by wypowiedzieć polisę OC. Dokumenty można złożyć w biurze agenta, wysłać pocztą lub przez e-mail. Ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę za okres od dnia wyrejestrowania pojazdu do końca okresu ważności polisy OC, a później pozostałe środki wypłaci na wskazane konto bankowe.

Wypowiedzenie umowy OC po sprzedaży lub zakupie samochodu

Gdy zmienia się właściciel pojazdu, standardowo niewypowiedziana polisa OC zbywcy przechodzi na nowego właściciela. Może jednak zdarzyć się, że ty, jako kupujący, chcesz zmienić ubezpieczyciela w związku z otrzymaniem lepszej oferty. Jest to możliwe! Jeżeli zmiany nie przeprowadzisz, ubezpieczenie OC będzie obowiązywało do końca trwania umowy, ale nie przedłuży się automatycznie.

Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie OC samochodu po poprzednim właścicielu może okazać się korzystne, zwłaszcza gdy jest on doświadczonym kierowcą, z dobrą historią ubezpieczeniową.

Wypowiedzenie umowy OC po automatycznym wznowieniu

Możesz również zrezygnować z ubezpieczenia, gdy dotychczasowa polisa OC przedłużyła się automatycznie, ale ty zdążyłeś już zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem. W przypadku tzw podwójnego ubezpieczenia pokryjesz jedynie koszty za ochronę od dnia automatycznego przedłużenia umowy do dnia złożenia wypowiedzenia. Pamiętaj jedynie, że w tym przypadku obowiązuje zwykle nieco inny wzór dokumentu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%