Zamknij

Jak wybrać właz rewizyjny?

artykuł sponsorowany + 13:20, 22.12.2022 Aktualizacja: 13:20, 22.12.2022

Instalacje w budynku wymagają okresowych inspekcji. Dostęp do nich jest również niezbędny w przypadku awarii czy audytu. W tym właśnie celu w konstrukcji pozostawia się otwory rewizyjne, które mogą znajdować się tak w podłogach, jak i w ścianach czy sufitach. Są one zabezpieczane przy pomocy drzwiczek i włazów rewizyjnych.

Odpowiedni właz rewizyjny powinien spełniać dwie funkcje – podstawową jest oczywiście umożliwienie szybkiego przeglądu znajdujących się pod nim urządzeń i elementów. Pozostaje jednak jeszcze kwestia estetyki – zlewająca się z podłożem osłona nie zaburza koncepcji pomieszczenia, dlatego warto poświęcić chwilę na dokonanie właściwego wyboru.

Dobór włazu do zastosowania

Klapy podłogowe stosuje się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność swobodnego dostępu do instalacji podposadzkowych: liczników, filtrów, syfonów, zaworów, elementów instalacji kanalizacyjnej, ciepłowniczej, energetycznej. Kupując właz rewizyjny, powinniśmy mieć na uwadze miejsce, w jakim będzie zamontowany, oraz jego przeznaczenie.

Nie należy wychodzić z założenia, że im mniejszy właz, tym łatwiej będzie go zamaskować – warto pozostawić odpowiednio duże pole manewru osobie, której zadaniem jest dokonywanie inspekcji. Zbyt mała przestrzeń uniemożliwi precyzyjne wykonanie pracy i może przyczynić się do przeoczenia usterki czy nawet jej spowodowania poprzez niewygodne manipulowanie narzędziami.

Istotne jest miejsce montażu klapy podłogowej – decyduje ono o klasie obciążenia, jaką trzeba uwzględnić, kupując właz. W ciągach pieszych wystarczy wersja podstawowa. Jeśli po klapie przejeżdżać będą samochody osobowe lub lekkie samochody ciężarowe, konieczne będzie zastosowanie bardziej wytrzymałego modelu. Osobną kategorią są włazy dla instalacji basenowych, saun i stref SPA, które muszą dodatkowo wykazywać odporność na inne czynniki, takie jak wilgoć czy substancje chemiczne (np. chlor).

Budowa podłogowej klapy rewizyjnej

Każdy właz składa się z kilku elementów – od precyzji ich połączenia zależy jakość całego mechanizmu. Dno, ścianki i klapa wykonane są najczęściej z blachy aluminiowej i profili aluminiowych, przystosowanych do wytrzymywania obciążeń o różnym natężeniu. Wysokość boku dobiera się indywidualnie, w zależności od głębokości zabudowy. Zbrojenie i montowanie decydują o wytrzymałości i czasie użytkowania klapy rewizyjnej.

Pokrywa włazu powinna być wodoszczelna, co czyni ją odporną na wilgoć. Dodatkowo warto wybrać wysoką klasę szczelności, która będzie stanowiła barierę dla niepożądanych zapachów. Przedostawanie się zanieczyszczeń pomiędzy ramę włazu a płytę, zmniejsza żywotność mechanizmu – sprawdź, czy interesujący cię właz wyposażony jest w odpowiednią uszczelkę, mającą zapobiegać temu procesowi.

Estetyczny właz? Teraz tak!

W przypadku klapy podłogowej, jej wygląd ma znaczenie drugorzędne. Jednak jej odpowiednie dopasowanie do wystroju pomieszczenia znacznie zwiększa jego atrakcyjność wizualną. Producent wycieraczek przemysłowych Alumatex specjalizuje się w dostarczaniu najnowszych rozwiązań w zakresie technologii inspekcyjnych. Wykonywane przez firmę włazy charakteryzują się szeregiem właściwości odróżniających je od produktów konkurencji. Należą do nich m.in. szczególnie dobra izolacja przed zapachami, łatwość otwierania, wodoszczelność, trwałość, a także estetyka wykonania.

Zewnętrzna część pokrywy może być wypełniona dowolnym materiałem, którym wyłożona jest posadzka w pomieszczeniu – np. płytki, kostka brukowa, wykładzina, terakota. Czasami sam będziesz musiał się dobrze zastanowić, gdzie umiejscowiony jest właz – od reszty podłogi odróżnia go tylko cienka rama.

Bezpieczeństwo użytkowania

Właz inspekcyjny powinien zapewniać maksymalny poziom zabezpieczenia znajdujących się za nim elementów instalacji. Podstawową kwestią jest więc szczelność – przenikanie do wnętrza otworu technicznego wilgoci, pyłów, a czasem nawet gazów – może doprowadzić do poważnej awarii lub co najmniej konieczności częstszego dokonywania wymiany zużytych elementów.

Nie mniej istotna jest ochrona mechaniczna – klapa rewizyjna musi być przygotowana na odbieranie obciążeń właściwych dla miejsca, w jakim została zainstalowana. Do korytarza w urzędzie czy hotelu, gdzie występuje wyłącznie ruch pieszy, wystarczy właz w wersji light, natomiast hale produkcyjne czy magazynowe najczęściej potrzebują klap o mocniejszej konstrukcji, przystosowanych do wytrzymania obciążeń ze strony samochodów, wózków widłowych i maszyn.

Dodatkowo właz warto zabezpieczyć przed ciekawskimi, bo i tacy mogą się trafić. Jego otwarcie powinno być możliwe wyłącznie z zastosowaniem specjalnego klucza, dołączonego do zestawu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%