Zamknij
REKLAMA

Czym są bytowe karmy dla psów i kiedy można je stosować?

08.04, 17.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08.04, 17.01.2023
pixabay

Prawidłowe żywienie psów wymaga podawania im karmy bogatej nie tylko w podstawowe substancje odżywcze, przede wszystkim w białko i tłuszcze zwierzęce, ale także w niezbędne do prawidłowego działania poszczególnych organów wewnętrznych minerały, witaminy i pierwiastki śladowe. Podstawą żywienia powinna być tzw. pełnoporcjowa karma dla psa, sucha lub mokra. Możemy spotkać się również z pojęciem karma bytowa i specjalistyczna. Czym są tego typu karmy i kiedy się je stosuje?

Co to jest karma bytowa?

Pełnoporcjowe karmy dla psów to podstawa żywienia zwierząt domowych. W ich składzie znajduje się wszystko, co niezbędne dla zwierzęcia określonego gatunku. Tego typu karmy możemy dodatkowo podzielić na bytowe i specjalistyczne. Bytowa karma dla psa to produkt o uniwersalnym charakterze, odpowiedni dla zwierząt w określonym wieku, szczeniaków, psów dorosłych lub psich seniorów. Ze względu na uniwersalny charakter i miks wchodzących w skład takiej karmy składników odżywczych jest to produkt dedykowany psom zdrowym, które nie zmagają się z żadnymi poważnymi schorzeniami. Jeśli pies choruje na nerki, zmaga się z nadwagą lub ma problemy trawienne, zamiast standardowej karmy bytowej powinien otrzymywać karmę specjalistyczną, o zmodyfikowanym składzie.

Specjalistyczna karma dla psa

Gdy zwierzę choruje, jego wymagania żywieniowe mogą się zmienić. W związku z tym warto zastąpić dotychczas podawaną psu, standardową karmę bytową produktem specjalnego przeznaczenia, pozbawionym określonych substancji lub wzbogaconym o dodatkowe produkty, które pomogą uporać się z chorobą. Specjalistyczne karmy dla psów różnią się od siebie składem i przeznaczeniem. W sprzedaży znaleźć możemy wiele ich wersji. Przykładem takiego produktu jest m.in. karma dla psa z chorymi nerkami lub wątrobą, dla zwierzęcia z nadwagą, z zaburzeniami trawiennymi lub innym rodzajem problemów gastrycznych, z alergią na określony rodzaj białka czy psa chorującego na stawy. Co warte podkreślenia, karmy specjalistyczne są wciąż karmami pełnoporcjowymi, a zatem zawierają zestaw substancji odżywczych i mikroelementów niezbędnych dla normalnego, codziennego funkcjonowania zwierzęcia.

Pełnoporcjowe, bytowe karmy dla psów, zarówno suche, jak i mokre, są podstawą żywienia zdrowych zwierząt, które nie borykają się z żadnymi poważnymi schorzeniami. Gdy pies ma problemy zdrowotne, wówczas warto zmodyfikować jego codzienną dietę, sięgając po pełnoporcjową karmę specjalistyczną, o zmodyfikowanym składzie dostosowanym do aktualnych potrzeb żywieniowych zwierzęcia.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%