Zamknij

Wycinanie bruzd. Sprzęt i dobór tarczy

art. sponsorowany + 13:44, 27.12.2023 Aktualizacja: 13:44, 27.12.2023

Który sprzęt jest bardziej preferowany do takich zadań i jak wybrać odpowiednią tarczę diamentową do betonu

Bruzda - tak nazywa się specjalna nisza w ścianie, suficie lub podłodze, której celem jest ukrycie okablowania lub rury w poziomie z płaszczyzną. Często do takich celów rzemieślnicy używają zwykłej młotowiertarki z dłutem, ale podczas obróbki mocnego betonu ta metoda zajmuje bardzo dużo czasu i wysiłku, a praca z metalem w konstrukcji jest jeszcze trudniejsza.

Bardziej zaawansowani rzemieślnicy do cięcia bruzd używają szlifierek kątowych lub bruzdownic, w których jako element tnący występuje tarcza diamentowa do betonu. Specjaliści od osprzętu diamentowego firmy DiStar pomogą nam szczegółowo zapoznać się z tematem bruzdowania za pomocą narzędzia diamentowego i odpowiedzą na pytania o tym, który sprzęt jest bardziej preferowany do takich zadań i jak wybrać odpowiednią tarczę diamentową do betonu.

Szlifierka kątowa czy bruzdownica?

Szlifierka kątowa i bruzdownica są to dwa rodzaje urządzeń elektrycznych, które są przeznaczone do wycinania bruzd za pomocą tarczy diamentowej. Ich głównymi zaletami w stosunku do młotowiertarki są szybkość wykonania pracy, minimalny wysiłek włożony w pracę, łatwe cięcie metalu w konstrukcji, czystość i dokładność bruzdy oraz względna czystość przestrzeni roboczej (przy użyciu odkurzacza). Podczas wykonywania bruzdy za pomocą młotowiertarki mamy bardzo niechlujną bruzdę, która ma różne głębokości i szerokości, a także wiele gruzu budowlanego wokół. Bruzdowanie tarczą diamentową pozwala nam dostosować żądaną głębokość i szerokość cięcia, a za pomocą odkurzacza wszystkie odpady po cięciu są zbierane w jednym miejscu. Ponadto, jeśli podczas bruzdowania napotkamy w ścianie zbrojenie - dla młotowiertarki takie zadanie jest niewykonalne, a tarcza diamentowa do betonu poradzi sobie z cięciem zbrojenia szybko i bez dodatkowego wysiłku.

Więc który sprzęt do cięcia bruzd jest lepszy - szlifierka kątowa czy bruzdownica? Przyjrzyjmy się ich zaletom i wadom.

  • Szlifierka kątowa. Szlifierka kątowa, w porównaniu z bruzdownicą, jest tańszym i bardziej uniwersalnym narzędziem. Wszechstronność oznacza, że można ją używać nie tylko do cięcia bruzd, ale także do wykonywania wielu innych zadań (cięcie materiałów okładzinowych, demontaż, szlifowanie powierzchni, a nawet wiercenie otworów). Do wycinania bruzd na szlifierce kątowej nakłada się 1 tarcza, jednak do cięcia bruzdy potrzebne są 2 cięcia. Okazuje się, że prędkość cięcia bruzdy na szlifierce kątowej jest znacznie niższa, ponieważ konieczne jest wykonanie 2 cięć. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku dużych ilości pracy. Drugim istotnym problemem jest kurz, ponieważ należy go usuwać podczas cięcia bruzdy. I na koniec trzeci minus - trudno jest wykonać 2 idealnie równoległe cięcia, a nawet na jedną głębokość. Firma Distar, w swojej marce handlowej Mechanic, opracowała specjalną przystawkę-bruzdownicę do szlifierek kątowych 125 i 230 mm (ponieważ te średnice są najbardziej popularne w linii szlifierek kątowych), która pozwala skutecznie usuwać kurz podczas cięcia i wykonywać cięcie na określoną głębokość i szerokość. Ponadto do szlifierek kątowych 125 ta przystawka jest zmodernizowana i ma zestaw, dzięki któremu można zainstalować naraz 2 tarcze diamentowe do betonu i pozwala wycinać bruzdy z taką samą prędkością, jak i z wykorzystaniem zwykłej bruzdownicy.

  • Bruzdownica. Jest to bardziej profesjonalny, wąski w zastosowaniu i drogi rodzaj sprzętu, niż szlifierki kątowe. Jego jedynym wykonalnym zadaniem jest cięcie bruzd. Nabycie takiego narzędzia ma sens tylko wtedy, gdy twoja praca jest stale związana z wycinaniem bruzd i układaniem różnych mediów (okablowania i rur). Konstrukcyjnie bruzdownice są podzielone na 2 typy, jeden typ jest wykonany na bazie szlifierki kątowej i jest bardziej kompaktowy. Drugi typ ma zupełnie inny wygląd i konstrukcję, dlatego jego wymiary i waga są znacznie wyższe. Głównymi zaletami bruzdownic są stabilna platforma, która porusza się po powierzchni, obecność osłony przeciwpyłowej, obecność specjalnych podkładek do regulacji szerokości bruzdy oraz regulacja głębokości.

Na tej podstawie staje się jasne, że szlifierki kątowe są idealne dla tych, którzy wykonują małe ilości bruzd i nie jest to ich główne zadanie. Dla elektryka, który stale zajmuje się okablowaniem kabli, - oczywiście lepiej jest nabyć sobie bruzdownicę, ponieważ praca z jej pomocą będzie znacznie szybsza.

Dobór tarczy do bruzdownicy

Podczas bruzdowania tarcza diamentowa do betonu przez długi czas znajduje się w zamkniętej obudowie, dzięki czemu może się przegrzać, co negatywnie wpływa na sztywność jej korpusu i zdolności cięcia warstwy diamentowej. Dlatego do bruzdowania najlepiej jest używać segmentowych tarcz diamentowych, ponieważ są one znacznie lepiej chłodzone niż tarcze z ciągłą i falistą warstwą diamentową (tarcze turbo). Jeśli podczas bruzdowania używać tarczy turbo do betonu, może się ona znacznie zdeformować, a nawet pęknąć w warstwie diamentowej. Wynika to z faktu, że każdy metal rozszerza się po nagrzaniu, a diamentowa warstwa takiej tarczy jest wykonana jako ciągły pierścień, dlatego trudno jej się rozszerzać, w wyniku czego pojawiają się pęknięcia i nieodwracalne odkształcenia korpusu. Natomiast, jeśli używasz tarczy segmentowej, jest ona podzielona na sektory i nie ma warstwy ciągłej, dzięki czemu rozszerzalność cieplna przebiega bez trudności.

Specjaliści firmy Distar wyróżniają 3 segmentowe tarcze ze swojej marki, które doskonale nadają się do cięcia bruzd, zarówno na szlifierce kątowej, jak i na bruzdownicy:

  • Rapid. Ta segmentowa tarcza ma małe zęby, a jej segmenty mają dodatkowe wycięcia, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dużą prędkość obróbki materiału, a jednocześnie tarcza jest bardzo skutecznie chłodzona. Nie jest zalecana do stosowania na mocnych i zbrojonych betonach, będzie jednak doskonałym rozwiązaniem do cięcia cegieł, jastrychów, tynków i betonu marki M100 - M300. Żywotność tej diamentowej tarczy jest niska, dlatego zaleca się jej stosowanie do niewielkich nakładów pracy. Takie tarcze są produkowane w średnicach 125 i 230 mm.
  • Technic Advanced. Konstrukcyjnie wygląda trochę jak Rapid, ma jednak mniej szczelin w segmentach i mocniejszy skład proszków metali. Dzięki udoskonalonemu składowi doskonale sobie radzi z każdym rodzajem betonu, w tym zbrojonym. Ponadto tarcza ta ma znacznie większą żywotność i linię średnic, która obejmuje wszystkie rodzaje szlifierek kątowych i bruzdownic.
  • Meteor. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich - tarcza jest produkowana na hartowanym i bardziej wytrzymałym korpusie, który z łatwością wytrzymuje wszelkie obciążenia i nie ulega deformacji, nawet przy najbardziej krytycznym przegrzaniu. Jej segmenty nie mają szczelin przelotowych, ale są faliste, co zapewnia doskonałe chłodzenie i wysoką wydajność. Główne zalety tej tarczy diamentowej do betonu - wysoka żywotność i szybka praca na najbardziej wytrzymałych i zbrojonych rodzajach betonu. Zakres średnic tej tarczy składa się ze 125 oraz 230 mm.

Każda z tych tarcz doskonale poradzi sobie z postawionym zadaniem na każdym sprzęcie. Przy tym, proces bruzdowania nie jest łatwy, a więc lepiej mieć w swoim arsenale mocniejszy sprzęt o wysokich obrotach. Zapas mocy sprzętu pozwoli nie tylko szybciej wykonywać pracę, ale także wydłuży żywotność twojego elektronarzędzia!

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%