Zamknij
REKLAMA

Planszówki, które wciągną cię bardziej niż gry wideo

14:01, 30.09.2019 | materiały partnera
Skomentuj

Gry planszowe mogą być doskonałą alternatywą dla gier wideo w długie, jesienne wieczory. Stare, dobre planszówka nie tylko pozwolą odpocząć od ekranu komputera czy smartfonu, ale także zintegrują rodzinę. Podpowiadamy, w jakie gry warto się zaopatrzyć.

Jeśli ktoś sądził, że stare poczciwe planszówki odeszły do lamusa, mocno się pomylił. Chociaż na świecie dominują gry wideo i to właśnie o nich jest najgłośniej w środkach masowego przekazu, to jednak rynek gier planszowych ma się całkiem dobrze. W Polsce wycenia się go aż na 400 mln zł. Wszystko dlatego, że zarówno za granicą, jak i w Polsce planszówki są po prostu modne. Wbrew stereotypom to nie tylko gry dla dzieci. Okazuje się, że największym odbiorcą gier planszowych jest pokolenie 30-latków. Mało tego, polscy wydawcy planszówek robią coraz częściej także furorę na zagranicznych rynkach. Wszystkie te informacje potwierdzają, że planszowe gry mogą wciągać nie mniej niż gry wideo, są ekscytujące, a do tego często mogą integrować całą rodzinę, której członkowie są na co dzień zabiegani i nie spędzają razem zbyt wiele czasu.

Jakie gry planszowe wybierać?

Wbrew pozorom nie jest łatwo odpowiedzieć na powyższe pytanie. Wybór planszówki powinien bowiem zależeć od naszego upodobania. Jedne osoby wolą gry strategiczne, drugie – przygodowe, jeszcze inne – logiczne itd. Do tego wybór gier planszowych jest na rynku ogromny. Niemal co tydzień pojawia się 10 nowych tytułów. Nic dziwnego, na polskim rynku działa ponad 60 wydawców gier planszowych, którzy w sumie wypuszczają na rynek 500 tytułów rocznie. W tej sytuacji wybór planszówki nie jest łatwy. Postanowiliśmy w tym pomóc zestawieniem, które pojawia się w dalszej części artykułu. Tutaj tylko dodamy, że przy wyborze gry warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy sprawdzić, dla ilu graczy przeznaczona jest dana planszówka, a także od ilu lat można w nią grać (to w przypadku, gdy w rozgrywce będą brały udział także dzieci). Warto także zwrócić uwagę na przewidywany czas rozgrywki. To odpowie nam na pytanie, ile trzeba zarezerwować wolnego czasu dla danego tytułu. Oprócz tego można również sprawdzić poziom losowości (niektóre tytuły są pozbawione zupełnie elementu losowości, np. szachy), interakcji (w niektórych grach działania jednych graczy wpływają na innych) czy poziom złożoności (określa, jak bardzo skomplikowana jest rozgrywka).

Czy cena planszówek to problem?

Ceny gier planszowych wcale nie są niskie. Najtańsze mogą kosztować co prawda jedynie kilkadziesiąt złotych, ale już najnowsze i najbardziej rozbudowane planszówki wymagają nierzadko wydania nawet kilkuset złotych. Jeśli do tego chcemy jeszcze zakupić kilka tytułów, na których premierę czekaliśmy przez wiele miesięcy, trzeba będzie przeznaczyć na to ponad 1000 zł. Granie w planszówki nie jest zatem tanią rozrywką.

– Gry planszowe to coraz popularniejsza alternatywa dla gier wideo, ale często wcale nie tańsza. Na zakup najnowszej gry elektronicznej, szczególnie na konsolę, trzeba wydać kilkaset złotych, czyli tyle, ile kosztuje niejedna planszówka. Warto przypomnieć, że niektóre z nich są wydawane na licencji, jak na przykład gry z uniwersum Star Wars, co dodatkowo zwiększa ich cenę – zauważa ekspert marki Ferratum Money.

– Wysoka cena nie powinna być jednak barierą w realizowaniu pasji grania w planszówki. Nie zapominajmy, że wiele gier planszowych rozwija także umiejętności dzieci i warto je namawiać do oderwania się od ekranów komputerów lub smartfonów. Czasami lepiej pożyczyć pieniądze, niż zrezygnować z zakupu wymarzonego tytułu – podkreśla przedstawiciel Ferratum Money.

Czy to oznacza, że trzeba od razu zaciągać kredyt w banku? Niekoniecznie. O wiele łatwiej pożyczyć kilkaset złotych na gry planszowe, korzystając z oferty firmy pożyczkowej. Wszystkie formalności można załatwić przez Internet, nie trzeba przygotowywać wielu dokumentów, a do tego pieniądze błyskawicznie pojawiają się na koncie pożyczkobiorcy. Co ważne, można znaleźć tanie oferty pożyczek na rynku pozabankowym. W ten sposób można pożyczyć pieniądze online i chwilę potem kupić grę planszową również przez Internet. Sprawdźmy, jakie tytuły warto wziąć pod uwagę.

Planszówki – lista najciekawszych gier

Wspomnieliśmy wcześniej, że na rynku znajdziemy ogromny wybór planszówek. Warto szczególnie zwrócić uwagę na następujące tytuły:

  • Star Wars: Zewnętrzne Rubieże – cena około 250 zł, wydawnictwo: Rebel. Gra dla 1-4 osób od 14 lat. Bijąca rekordy popularności na świecie i w Polsce gra z popularnej serii filmowej. Tym razem wcielamy się w przemytników, najemników i łowców nagród. Na własnym statku przemierzamy Zewnętrzne Rubieże, wykonując różne zadania.
  • This War of Mine: Gra planszowa – cena około 210 zł, wydawnictwo: Galaktyka. Gra dla 1-6 osób od 18 lat. Planszówka, która powstała na podstawie gry komputerowej. Wciąga jednak nie mniej niż pierwowzór. Pozycja chwalona za oryginalną mechanikę grania i za wspaniały klimat.
  • Wsiąść do Pociągu: Europa – cena około 170 zł, wydawnictwo: Rebel. Gra dla 2-5 osób od 8 lat. Doskonała gra familijna dla całej rodziny z bardzo popularnej serii. Niezwykle wciągająca kolejarska przygoda, która wymaga strategicznego myślenia.
  • Dixit – cena około 130 zł, wydawnictwo: Rebel. Gra dla 3-6 osób od 8 lat. Tytuł wielokrotnie nagradzany na różnych konkursach i to nie bezpodstawnie. Bardzo zabawna i wciągająca gra skojarzeń.

To oczywiście zaledwie kilka propozycji z ogromnej liczby tytułów, jakie znajdziemy na rynku. Warto czasami oderwać się od ekranu komputera lub laptopa i zamienić grę wideo na planszówkę. To nie tylko pozwoli odpocząć naszym oczom, ale także umożliwi spędzenie czasu wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi.

 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA