Zamknij

5 cech, które powinna posiadać osoba podejmująca pracę jako opiekun osób starszych zagranicą

09:16, 23.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:16, 23.06.2020

Opieka nad seniorem to niełatwe zajęcie i z pewnością wymaga pewnych predyspozycji. Dodatkowo, praca tego typu zagranicą, np. w Niemczech, będzie wiązała się z koniecznością znajomości języka obcego. Zastanawiasz się, czy takie zajęcie jest dla Ciebie? Podpowiadamy najważniejsze cechy, które dobrze posiadać, aby łatwiej radzić sobie z codziennymi zadaniami w opiece nad osoba starszą.

Znajomość języka

Praca zagranicą to z pewnością szansa na atrakcyjniejsze zarobki, także w przypadku pracy opiekuna / opiekunki osoby starszej. Jednak dla sprawnej komunikacji zarówno z podopiecznym, jak i z najbliższym otoczeniem w codziennych sytuacjach, konieczna jest znajomość wybranego języka obcego, np. niemieckiego. Dlatego też od osób chcących podjąć pracę w Niemczech wymaga się określonych kompetencji językowych. Jakich dokładnie? Wystarczy znajomość języka w stopniu komunikatywnym. Jeśli posługujesz się niemieckim dosyć swobodnie i będziesz w stanie porozumieć się z podopiecznym - to wystarczy. Biegła znajomość języka niemieckiego nie jest w tym przypadku koniecznością. 

Jeśli jednak nie mówisz w języku niemieckim, mamy dobrą wiadomość. Renomowane agencje opiekunek z ugruntowaną pozycja na rynku oferują najczęściej pomoc w nauce języka niemieckiego. Więcej na temat takich rozwiązań dowiesz się na medipe.pl. Przyszłe opiekunki mają tutaj do wyboru zarówno kurs języka niemieckiego, jak i możliwość skorzystania z konwersacji, które podnoszą umiejętności i pozwalają na swobodniejsze komunikowanie się w obcym języku.

Nawiązywanie relacji

To ważne, aby zbudować pozytywną relację z podopiecznym, opartą na szacunku i zaufaniu. Jeśli łatwo nawiązujesz kontakty będzie to z pewnością dla Ciebie duże ułatwienie. Budując relację z seniorem musisz jednak pamiętać, że ma on swoje przyzwyczajenia i rytuały, które się nie zmienią. Pewne codzienne zwyczaje będą wymagały akceptacji i dostosowania do nich rytmu dnia. Mogą także pojawić się nieporozumienia wynikające z różnic kulturowych. Umiejętność rozładowywanie napięcia, spokojne reagowanie na nieporozumienia i swoboda w komunikowaniu się z obcą osobą to cechy, które mogą bardzo pomóc.

Umiejętność planowania i organizacji czasu

Opieka nad seniorem, do tego w obcym kraju, to konieczność radzenia sobie z różnymi sytuacjami i realizacji wielu zadań. Kąpiel, czynności pielęgnacyjne, podawanie leków, czasem także przygotowywanie posiłków zgodnych z dietą seniora - wszystko to wymagać będzie od Ciebie dobrej organizacji czasu i sprawnego poruszania się po wytycznych dnia. Istotne będzie także, aby wpleść w codzienne stałe punkty harmonogramu różnego typu aktywności i rozrywek, jak spacer, rozwiązywanie krzyżówek, czy granie w gry planszowe. Ma to o tyle znaczenie, że aktywność fizyczna oraz umysłowa mają ogromne znaczenie dla ogólnej kondycji psychofizycznej  osoby starszej. Na wszystko musi zatem starczyć czasu.

Wrażliwość

Osobom wrażliwym i empatycznym z pewnością łatwiej nawiązać kontakt z podopiecznym, a także ze zrozumieniem reagować na jego emocje i nastroje. To ważne cechy zarówno z punktu wiedzenia podopiecznego, jak i opiekuna, któremu łatwiej realizować codzienne obowiązki.

Empatia i cierpliwość

Osoba w podeszłym wieku ma swoje przyzwyczajenia, czasem dla innych niezrozumiałe. Jeśli dodatkowo senior cierpi na jakieś choroby, czy schorzenia, jego stan fizyczny i psychiczny może być źródłem kolejnych ograniczeń. Opiekunka osoby starszej musi zatem wykazywać się cierpliwością, zrozumieniem i opanowaniem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%