Zamknij

Gołębica - symbol Ducha Świętego ? poznaj jego znaczenie

09:24, 17.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:25, 17.07.2020

Gołębica jest jednym z głównych ikonograficznych symboli Ducha Świętego. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa pojawia się w sztuce sakralnej i zdobi drobne akcesoria religijne. Dlaczego Duch Święty jest kojarzony z gołębiem? I co stoi u źródeł tego znaku?

Historia symbolu

W starożytności gołąb był symbolem ducha i duszy. Mieszkańcy Syrii umieszczali nad grobami swoich zmarłych domki dla ptaków. Ulatujące z nich gołębie miały być obrazem tego, jak dusza ludzka wzbija się ponad ziemię i wznosi się ku czemuś większemu. Według starożytnych Greków gołąb symbolizował dominację ducha nad ciałem. W Biblii był z kolei najczęściej przywoływanym ptakiem spośród wszystkich ich gatunków. Dlaczego? Dlatego, że kojarzono go z łagodnością, niewinnością i delikatnością. W Starym Testamencie był też zwiastunem dobrej nowiny.

W Księdze Rodzaju, kiedy Noe poszukiwał suchego lądu po potopie, wypuścił z arki gołębicę. Ptak wrócił do niego pod koniec dnia, trzymając w dziobie świeżą gałązkę drzewa oliwnego. W ten sposób Noe poznał, że kończy się czas powodzi i nadchodzi nowe życie w przymierzu z Bogiem.

W Nowym Testamencie Duch Święty przychodzi w postaci gołębicy podczas chrztu Jezusa w Jordanie. Wydarzenie opisał w swojej Ewangelii święty Łukasz. „Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie»” [Łk 3, 22]. Forma, pod którą przyszedł Duch Święty, była zrozumiała dla świadków wydarzenia i pierwszych chrześcijan. Gołębie już wcześniej symbolicznie wiązano z Bogiem i Jego Duchem, dlatego znak okazał się czytelny. Szybko przyjęto więc wspomniane wyobrażenie i zaczęto odnosić się do niego w sztuce oraz rozpowszechniać je na akcesoriach religijnych takich jak krzyże, medaliki i inne dewocjonalia.

Gołębica zdobi pamiątki religijne na Bierzmowanie

W sakramencie Bierzmowania chrześcijanin otrzymuje szczególną moc Ducha Świętego. Dzięki niej może wzmacniać i doskonalić to, co zapoczątkował Chrzest – więź z Chrystusem i jego Kościołem. Duch Święty zstępuje na chrześcijanina w sakramencie Bierzmowania, udzielając darów potrzebnych do prowadzenia godnego życia w wierze i miłości do Boga i bliźnich, a także wspierających go w walce ze złem. Tę duchową pomoc młody człowiek otrzymuje, gdy wchodzi w dorosłość. W przełomowym momencie życia Duch Święty wspiera chrześcijanina darami, dodającymi sił do wytrwania w drodze do zbawienia.

Na pamiątkę sakramentu Bierzmowania bliskim często wręcza się akcesoria religijne zdobione gołębicą. Mogą być to obrazki, krzyże, figurki, medaliki, a nawet broszki. Gadżety religijne z symbolem Ducha Świętego mają różne formy, dlatego łatwo znaleźć wśród nich wyjątkowe podarunki dla najbliższych przeżywających w swoim życiu ważny moment, chwilę wtajemniczenia w wiarę. Gdzie szukać prezentów na tę okazję? Artykuły religijne z gołębicą, które mogą być piękną pamiątką sakramentu Bierzmowania, znajdziesz na stronie https://www.holyart.pl/.

Dlaczego gołębica jest symbolem Ducha Świętego?

Gołębica symbolizuje pokój i łagodność. W Starym Testamencie (w Księdze Rodzaju) staje się znakiem pojednania między Bogiem a grzeszną ziemią. Gołąb przynosi dobrą nowinę o końcu potopu i Bożym Miłosierdziu. Również w Nowym Testamencie gołębica pozostaje symbolem pojednania i pokoju. Duch Święty przychodzi, by jednoczyć prawdziwą, twórczą miłością i godzić to, co wymaga pojednania. Pokazuje, że każdy, kto chce miłować Boga i bliźnich oraz trwać z nimi w pokoju, musi być prosty i niewinny jak gołąbek.

W Starym i Nowym Testamencie gołębica wyróżniona jest spośród innych gatunków ptaków jako symbol Ducha Świętego, pojednania i łagodności. Zwiastuje dobrą nowinę i daje nadzieję. Duch Święty pod postacią gołębicy zstępuje na Jezusa podczas chrztu w Jordanie. W sakramencie Bierzmowania przychodzi do młodych ludzi z pomocą w postaci darów potrzebnych w dorosłym życiu. Obrazy, medaliki i inne artykuły religijne z gołębicą będą zatem wspaniałymi pamiątkami dnia wtajemniczenia w wiarę i przypomną o wielowiekowej symbolice związanej z niepozornym zwierzęciem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%