Zamknij

Dlaczego warto wybrać telewizor z opcją Smart TV?

08:34, 07.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:34, 07.06.2021

Żyjemy w erze przedmiotów „smart”. Oznacza to, że urządzenia mają znacznie więcej funkcji niż, ich klasyczne odpowiedniki. Jednym z takich sprzętów jest telewizor. Co warto wiedzieć o inteligentnym TV?

Jeszcze kilkanaście lat temu telefon służył do dzwonienia, a wersja mobilna umożliwiała dodatkowo przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych. Obecnie smartfony to następcy „komórek” o znacznie większej funkcjonalności. To podręczny komputer, który masz zawsze przy sobie. Technologia rozwinęła się także wśród telewizorów. Obecnie to nie tylko ekran, na którym oglądamy to, co w danym momencie wyświetla operator. W każdej chwili możemy zobaczyć ulubiony teledysk na YouTube, włączyć serial na platformie streamingowej czy zagrać na konsoli ze znajomymi przez Internet. Sprawdźmy, jak wygląda świat Smart TV.

Inteligentny telewizor w domu

Zanim pojawiły się telewizory Smart TV, przez kilka dekad korzystaliśmy z odbiorników, które umożliwiały jedynie odbiór sygnału. Wiele osób pamięta obrazek, gdzie w salonie stał telewizor kineskopowy, a na nim antena naziemna ściągająca 2-3 kanały. Czasami za oknem montowano talerze satelitarne, ale każda z tych opcji umożliwiała jedynie odbiór sygnału. Nikt nie narzekał, a zamiana obcojęzycznych kanałów u operatora, na polskojęzyczne urastała do rangi ważnego wydarzenia. 

Współczesne oczekiwania konsumentów zmieniają się wraz z upowszechnieniem dostępu do Internetu. Użytkownicy chcą w danym momencie obejrzeć odcinek ulubionego serialu lub film i nie mają zamiaru czekać kilku dni, aż te ukarzą się na którymś z setek kanałów. Dostępne w sieci wypożyczalnie lub platformy umożliwiają zobaczenie materiału natychmiast i to bez wychodzenia z domu.

Mnogość aplikacja pozwala np. na korzystanie z ulubionych programów do słuchania muzyki. Logując się do profilu choćby na YouTube, masz dostęp do swoich list czy ostatnio oglądanych materiałów. Wracając z pracy, zaczniesz odtwarzać koncert lub szkolenie, a po powrocie do domu dokończysz je na telewizorze. W ten sam sposób możesz zobaczyć swoje media społecznościowe, a także wyświetlić zdjęcia zrobione smartfonem, na ekranie telewizora, np. gdy odwiedzą Cię znajomi lub rodzina.

Smart TV wychodzą poza schemat

Google udostępnia wiele narzędzi, w tym Asystenta, który umożliwia sterowanie głosowe. W ten sposób przełączysz kanał lub znajdziesz konkretny program używając do tego pilota telewizora. Sprzęty z rodziny smart są ze sobą zwykle kompatybilne, co ułatwia podłączenie np. inteligentnego głośnika zewnętrznego. Część modeli ma wbudowany szereg funkcjonalności, które wykraczają poza oglądanie telewizji. Jednym z nich może być sterowanie urządzeniami w inteligentnym domu. Śledząc mecz ulubionej drużyny, możesz zamknąć rolety czy uruchomić pralkę. Wszystko to jest możliwe z poziomu telewizora i specjalnego pilota (pulpitu sterującego). Swój Smart TV znajdziesz na https://www.neonet.pl/technologie/smart-tv.html.

Sposoby połączenia inteligentnego telewizora z Internetem

Telewizory smart do połączenia z Internetem, wykorzystują najczęściej sieć domową. Można to zrobić za pośrednictwem kabla LAN lub Wi-Fi. Istnieje wiele poradników, które wyjaśniają, jak najlepiej skonfigurować połączenie, aby wykorzystać pełną moc Internetu. Warto też sprawdzić jakość sygnału w wariancie bezprzewodowym. Jeśli router jest znacznie oddalony od telewizora, przesyłanie strumieniowe może nie działać poprawnie, generując zakłócenia.

Przesyłanie strumieniowe to zgodnie z Wikipedią, „technologia przesyłania multimediów, umożliwiające odtwarzanie danego pliku audio/wideo w tym samym momencie, w którym dane są wysyłane, lub tuż po ich otrzymaniu, by zapobiec przerwom w odtwarzaniu”. Jeśli mieszkasz w domu o dużej powierzchni i borykasz się z podobnym problemem, postaw na routery siatkowe, które zwiększą zasięg i jakość sygnału. W ten sposób telewizor znajdujący się na strychu i router w piwnicy (obrazowy przykład), będą ze sobą prawidłowo współpracowały przy odtwarzaniu materiałów z sieci, zapewniając płynne działanie. 

Jakie rozwiązania, poza aplikacjami, znajdziesz w Smart TV?

Wspomniany już asystent głosowy coraz częściej spotykany jest w standardowym wyposażeniu. Nic dziwnego, gdyż program pomaga znaleźć praktycznie dowolną informację, znajdującą się w zasobach Internetu. Na ekranie TV sprawdzisz pogodę, rozkład jazdy autobusów, ale także przeczytasz o sportowych wydarzeniach lub nadchodzących premierach. Możesz też zamówić do domu jedzenie czy Ubera z poziomu kanapy. Jeśli oprogramowanie producenta nie spełnia Twoich oczekiwań, postaw na zewnętrzny inteligentny głośnik.

Telewizory smart umożliwiają także komunikację, która w czasach pandemii rozwinęła się w sieci. Wideokonferencje z klientami, kontrahentami lub pracownikami to już standard. Jest to wygodne rozwiązanie, które nie zmusza do przemierzania dziesiątek, a czasami setek kilometrów z krótką wizytą. 

Sony i LG rozwijają wbudowane systemy dźwiękowe. Obecne na rynku dostępne są rozwiązania Dolby Atmos, które mają pełnić funkcję zestawu stereo do odtwarzania stacji radiowych i muzyki w Internecie. Proponowane rozwiązanie ma poprawiać walory dźwiękowe i sprawiać, że telewizor będzie urządzeniem łączącym go z wysokiej jakości obrazem.

Dlaczego warto wybrać telewizory Smart TV? Przede wszystkim to funkcjonalność i wygoda, a także dostęp do treści i materiałów na żądanie. Sprzęt umożliwia także połączenie z inteligentnym domem, umożliwiając sterowanie jego elementami, jak i innymi inteligentnymi urządzeniami. Współczesne telewizory smart to nie tylko odbiorniki, ale centra multimedialne, które funkcjonalnością daleko wykraczają przez starsze ekrany.

Przeczytaj także inne nasze artykuły np. o przydatnym sprzęcie AGD. Te zmywarki, zmieszczą się nawet w małej kuchni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%