Zamknij

Zaplanuj rozwój swoich kompetencji

15:24, 26.11.2019 artykuł sponsorowany

Dzisiejszy rynek pracy wymaga wielu kompetencji, którymi powinien wykazać się kandydat. Bez dodatkowych umiejętności nie ma co liczyć na dobrą posadę i bujną karierę zawodową. Stawiając na rozwój trzeba też pamiętać o ciągłym doszkalaniu się, zdobywaniu nowych kwalifikacji i poszerzaniu zakresu kompetencji.

Sprawdź, czego Ci brakuje

Planowanie kariery zawodowej rozpoczyna się zazwyczaj znalezieniem zawodu, w którym przydadzą się zdobyte wcześniej kwalifikacje, doświadczenia i kompetencje. Oferty pracy jasno określają wymagania, jakie dana praca stawia kandydatom. Warto systematycznie przeglądać ogłoszenia publikowane np. na Pracuj.pl i na bieżąco weryfikować oczekiwania pracodawców. Planując karierę w danym zawodzie można mieć pewność, że pokryją się one ze wskazaniami z ogłoszeń.

Wiedząc, czego oczekują pracodawcy od osób zatrudnionych na danym stanowisku, sprawdź które z tych wymagań spełniasz już teraz i jakie kompetencje możesz zdobyć w krótkim czasie. Dowiedz się, kto w Twojej okolicy organizuje potrzebne do tego kursu lub szkolenia i zapisz się na nie. Wiąże się to z kosztami, więc rozważnie wybierz propozycje odpowiadające twoim oczekiwaniom i będące krokiem w realizacji obranych wcześniej celów.

Stwórz plan działania

Rozwój lub zdobycie najwazniejszych kompetencji zaplanuj na najbliższe pół roku. Zastanów się, jaka forma szkolenia będzie dla Ciebie skuteczniejsza – grupowa czy indywidualna. Jeśli Twoim celem jest wzmocnienie postawy lub cech osobistych, postaw na pracę z coachem. W przypadku, gdy potrzebujesz odświeżenia umiejętności praktycznych, lepszym rozwiązaniem będzie udział w zajęciach warsztatowych łączących teorię z praktyką.

Kolejny rok poświęć na rozwijanie kolejnych 5 kompetencji zapisanych wcześniej na liście. Zanim jednak zabierzesz się za realizację tej części planu sprawdź, czy nie wymaga on korekty. Być może w ciągu ostatnich 6 miesięcy zmieniły się oczekiwania szefa albo wraz z doświadczeniem przybyło Ci kilka nowych umiejętności.

Szkolenia na koszt firmy

Pracodawcy coraz chętniej inwestuj w rozwój swoich pracowników. Zwłaszcza gdy oni sami wychodzą z inicjatywą wzięcia udziału w kursie lub szkoleniu. Może więc się okazać, że szef pokryje część kosztów, jakie wiążą się z rozwijaniem kompetencji. Taka współpraca będzie korzystna również pod względem czasu potrzebnego na udział w zajęciach. Szef przychylnie spojrzy na wcześniejsze wyjście pracownika, który spieszy się na szkolenie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%