Zamknij

Gdańskie akademiki przeludnione? Poznaj alternatywny sposób studenckiego zakwaterowania

10:14, 05.02.2020 ?.W Aktualizacja: 10:19, 05.02.2020
Skomentuj

Pierwsza połowa roku akademickiego za nami, niemniej gdańscy studenci wciąż poszukują komfortowych, dobrze wyposażonych i atrakcyjnych cenowo lokali. Niestety, akademiki uczelni prywatnych i publicznych są w stanie pomieścić zaledwie część wszystkich żaków, a ich standard nierzadko rozmija się z oczekiwaniami i potrzebami studentów.

Maleje ilość dostępnych miejsc w akademikach

Co roku w akademikach obserwujemy regularny spadek liczby dostępnych miejsc dla studentów. W roku akademickim 2017/18 wszystkie uczelnie w kraju mogły zaoferować żakom 126 tys. miejsc noclegowych, co stanowiło wyłącznie 9,75% potencjalnego popytu. Łącznie w ubiegłym roku akademickim w Polsce studiowało 1,29 mln studentów, z czego 72 tys. stanowiły osoby zza granicy. Nieustannie rośnie liczba polskich studentów wybierających studia w trybie dziennym, a także dynamicznie wzrasta liczba studentów zagranicznych – co roku nawet o 10,6%.

Jednocześnie liczba dostępnych miejsc w domach studenckich przy uczelniach prywatnych i publicznych zmniejsza się co roku. W roku akademickim 2017/18 odnotowano o 3% mniej miejsc w akademikach względem roku ubiegłego.

W województwie pomorskim zarejestrowanych jest 6,5% wszystkich uczelni wyższych w Polsce, a sam Uniwersytet Gdański, który należy do 10 największych uczelni w kraju, zrzesza blisko 24,7 tys. studentów. Niemniej, łącznie ogólna liczba miejsc w domach studenckich w województwie pomorskim jest w stanie zapewnić kwaterunek jedynie 7 tys. studentów.

Rynek prywatnych akademików najlepszą alternatywą?

Aktualna sytuacja na gdańskim oraz ogólnokrajowym rynku akademików powoduje, że studenci zaczynają poszukiwać bardziej atrakcyjnych lokali. Odpowiedzią na ich poszukiwania jest dynamicznie rozwijający się rynek prywatnych akademików. Są to inwestycje podejmowane przez prywatnych inwestorów oraz duże przedsiębiorstwa.

Obecnie rynek prywatnych akademików stanowi zaledwie 5% ogólnej liczby miejsc noclegowych dla studentów, niemniej w samym Gdańsku istnieją obecnie 3, a w budowie i planowaniu znajduje się kolejnych 6 inwestycji tego typu. Jednocześnie z tak dużą liczbą przyszłych prywatnych domów studenckich Gdańsk stanowi centrum rozwoju tego segmentu w Polsce.

Prywatne akademiki zapewniają o wiele lepsze warunki bytowania, wyższy standard wykończenia, bogatsze wyposażenie oraz mnóstwo udogodnień, takich jak np. Wi-Fi, TV, usługi prania i sprzątania, klimatyzowane pomieszczenia czy własną ofertę żywieniową.

Rozbieżność cen na rynku prywatnych akademików, podobnie jak w przypadku akademików publicznych, jest dość znacząca. Niemniej jednak, mimo wyższego standardu wykończenia i wyposażenia prywatnych akademików, pozostają one w zasięgu studentów. Średni poziom cen w prywatnych akademikach nie odbiega w sposób znaczący od średnich cen na rynku akademików uczelni publicznych i prywatnych. Średni poziom cen pokoju jednoosobowego typu studio w prywatnym akademiku w Polsce oscyluje w granicach 990 zł miesięcznie, a za miejsce w pokoju trzyosobowym ok. 520 zł miesięcznie.

Sprawdź szeroką ofertę prywatnych i publicznych domów studenckich, wybierz akademik w Gdańsku z Bookistry.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%