Zamknij
REKLAMA

Budżet 2020. Ponad miliard złotych do wydania

14.12, 23.12.2019 źródło: UMWP Aktualizacja: 13.22, 24.12.2019
Skomentuj
REKLAMA

W przyszłorocznym budżecie województwa pomorskiego najwięcej pieniędzy przeznaczonych będzie na transport i ochronę zdrowia. Duże środki finansowe otrzyma także kultura oraz oświata. Sejmik Województwa Pomorskiego budżet na 2020 rok przyjął w trakcie ostatniej sesji.

Budżet województwa przedstawił radnym skarbnik województwa pomorskiego, Henryk Halmann. – Budżet to naczynia połączone. Jeśli komuś będziemy chcieli dać więcej pieniędzy, to komuś trzeba będzie zabrać – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Budżet na 2020 rok jest budżetem zrównoważonym, który zapewnia spójny rozwój całego regionu. Proszę radnych o jego przyjęcie. Z marszałkiem nie zgodził się Jerzy Barzowski, przewodniczący klubu PiS. – Niestety, ale kilka naszych wniosków nie zostało uwzględnionych. Wobec tego nie możemy poprzeć uchwały – oznajmił. Ostatecznie uchwałę poparło 18 radnych, nikt nie był przeciw, a radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu.

Przyszłoroczny budżet został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Według Izby projekt został opracowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. W swojej opinii RIO zaznacza, że: „budżet pod względem merytorycznym obejmuje możliwe do uzyskania dochody własne oraz wydatki na realizację zadań własnych jak zadań zleconych”. Pozytywną opinię o projekcie budżetu wyraziła również Komisja Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Największa pula środków finansowych przeznaczona będzie na transport. Chodzi tu między innymi o organizację przewozów kolejowych w regionie oraz o dopłaty dla przewoźników autobusowych. W tym dziale zawarte są także remonty i modernizacje dróg wojewódzkich. Łącznie na organizację komunikacji przeznaczone będzie ponad 420 mln zł. Ponad 200 mln zł przeznaczone będzie na służbę zdrowia, jednostki opiekuńcze i politykę społeczną. Pomorskie muzea, teatry i pozostałe jednostki kulturalne otrzymają ponad 122 mln zł.

(źródło: UMWP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%