Zamknij
REKLAMA

Opiekunowie osób starszych – plusy i minusy pracy

12:35, 25.11.2019 | ?.W
Skomentuj
REKLAMA

Coraz częściej słyszy się o kimś, kto wyjechał za granicę (najczęściej do Niemiec), by podjąć pracę opiekuna osób starszych. Na polskim rynku działa wiele agencji pośredniczących, które taki wyjazd za granicę organizują i pomagają Polkom zdobyć zatrudnienie. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem takiej pracy, ten artykuł jest dla Ciebie. Oto zestawienie kilku plusów i minusów pracy, jako opiekunka.

Zarobki

Nie ulega wątpliwościom, że to ze względu na zarobki właśnie, rozważa się pracę za granicą. Płace w zachodnich krajach Europy są kilkukrotnie większe, niżeli te proponowane w Polsce. Dlatego, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, możesz zarobić z reguły od 1000 do 1300 euro – w zależności od twojego doświadczenia, znajomości języka oraz stopnia trudności wykonywanych przez ciebie obowiązków. Ze względu na dobre zarobki, wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę.

Praca z człowiekiem

Praca opiekunki do osób starszych to jedno z tych zajęć, które wymaga wysokich zdolności interpersonalnych. Musimy porozumieć się z tym drugim człowiekiem, nad którym sprawujemy pieczę, zrozumieć jego potrzeby, dotrzymać mu towarzystwa. Dlatego jest to wspaniałe zajęcie dla wszystkich tych, którzy lubią w pracy kontakt z człowiekiem, dobrze odnajdują się w takiej dynamice.

Spełnienie

To kolejny duży plus tej pracy. Czujemy, że to, co robimy, ma ogromne znaczenie, że pomagamy drugiej osobie, dając jej niezbędną opiekę, poprawiając znacznie komfort życia i ogólny stan psychiczny. To daje poczucie spełnienia oraz satysfakcji z dobrze wykonywanych obowiązków. Możemy też obserwować zmiany namacalnie – bez naszej obecności podopieczni nie poradziliby sobie. To świetna propozycja pracy dla osób z powołaniem i chęcią pomocy innym.

Ciężka praca

Ten, kto ma doświadczenie w opiece nad osobami niepełnosprawnymi lub schorowanymi, wie dokładnie, ile pracy wymaga to zajęcie. Jest to niewątpliwie ciężka praca fizyczna i psychiczna. Do naszych obowiązków wchodzić może dbanie o higienę osobistą podopiecznego, dbanie o czystość mieszkania, a czasem robienie zakupów i przygotowywanie posiłków. Oczywiście, wiele zależy od kontraktu, jaki podpiszemy. Czasem zakres obowiązków może być mniejszy, a czasami, jeśli mamy odpowiednie kwalifikacje, możemy również zmieniać opatrunki czy wykonywać konieczne, drobne zabiegi. W każdym wypadku, trzeba się przygotować na to, że praca ta nie jest łatwa.

Rozłąka

Wyjazd wiąże się z rozstaniem z bliskimi i krajem na kilka dobrych miesięcy. Nie jest to prosta sytuacja dla osoby wyjeżdżającej, ani dla jej bliskich. Dlatego jest to jeden z większych minusów tej pracy. Tęsknota za domem może stanowić realną przeszkodę w podjęciu tego zajęcia.

Język

Plusem lub minusem może być konieczność znajomości języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Jest to umiejętność, która znacznie ułatwia pracę, dlatego warto podszkolić nasze kompetencje językowe, jeśli są one małe. Znajomość języka pomoże nam swobodnie porozumieć się z naszym podopiecznym oraz jego rodzinie.

Plusów oraz minusów pracy, jako opiekunka osób starszych jest sporo. Dlatego warto przemyśleć decyzję o podjęciu tej pracy.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%