Zamknij

Na co zwracać uwagę kupując soczewki kontaktowe?

08:21, 31.08.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:21, 31.08.2021

W ostatnim czasie coraz więcej osób rezygnuje z noszenia tradycyjnych okularów na rzecz wygodnych w użytkowaniu szkieł kontaktowych. Soczewki to doskonała alternatywa dla oprawek korekcyjnych i idealna propozycja dla osób, które chcą być aktywne i uprawiać sport. Rozpoczęcie użytkowania soczewek to wbrew pozorom bardzo poważna sprawa. Osoby sięgające po taką formę korekcji wzroku po raz pierwszy mierzą się z licznymi pytaniami oraz wątpliwościami. Z naszego artykułu dowiesz się, co na temat kupowania soczewek kontaktowych mówią specjaliści.

Dopasowanie soczewek do wady wzroku

Pierwszą kwestią, którą powinnyśmy uwzględnić kupując soczewki, są parametry szkieł kontaktowych. Przede wszystkim musimy upewnić się, że dana para szkieł będzie pasować do naszej wady wzroku. Aby prawidłowo dobrać soczewki do swoich potrzeb w pierwszej kolejności należy skorzystać z porady optometrysty, specjalisty zajmującego się diagnozowaniem i korekcją wad wzroku. W gestii optometrysty leży przeprowadzenie z nami szczegółowego wywiadu określającego zakres problemu i źródła naszego dyskomfortu, jak również zapoznanie się z faktami na temat naszego stylu życia, przyzwyczajeń i funkcjonowania na co dzień (m.in. rodzaju pracy, sposobu spędzania czasu wolnego, itd.). Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji optometrysta przystępuje do oceny zdrowia naszych oczu. Badanie optometryczne w kierunku dopasowania soczewek jest krótkie i bezbolesne. Polega głównie na sprawdzeniu refrakcji oraz widzenia obuocznego. W przypadku doboru soczewek niezwykle ważne jest także sprawdzenie, czy nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania takiej metody korekcji wzroku. Badanie optometryczne nie wymaga szczególnego przygotowania. Po zapoznaniu się z wynikami oraz uwzględnieniu zebranych od nas informacji optometrysta ustali parametry soczewek kontaktowych i zapisze nam zalecenia odnośnie najlepszej korekcji dostosowanej do naszych wymagań wzrokowych. Co bardzo ważne, kupując soczewki należy zwrócić uwagę na ich rodzaj: inne szkła będą bowiem odpowiednie dla krótko- czy dalekowidzów (konstrukcja sferyczna), inne dla astygmatyków (konstrukcja toryczna), a inne dla prezbiopów (konstrukcja multifokalna).

Czas i tryb użytkowania soczewek

Kolejnym krokiem w kierunku zakupu szkieł kontaktowych powinien być wybór optymalnego dla nas czasu oraz trybu użytkowania. Niektóre soczewki można nosić na przykład miesiąc, inne trzeba natomiast zmieniać codziennie. Zasadniczo soczewki możemy podzielić na dwa typy: jednodniowe oraz wielokrotnego użytku. Soczewki jednodniowe, jak wskazuje sama nazwa, są przeznaczone do noszenia przez jeden dzień. To po prostu takie soczewki, które wyjmujemy tego samego dnia wieczorem i od razu wyrzucamy do kosza, a nazajutrz ubieramy zupełnie nową parę. Ponieważ każda para soczewek jednodniowych jest zamknięta w osobnym, sterylnym blistrze, stosowanie takich szkieł jest uznawane za najbezpieczniejsze i najbardziej higieniczne. Alternatywnym rozwiązaniem są soczewki wielokrotnego użytku, które można nosić przez dłuższy czas. Najpopularniejszą opcją są soczewki miesięczne – są one tak skonstruowane, by mogły służyć nam przez cały miesiąc (a mówiąc ściślej: 30 dni od daty wyjęcia ich z opakowania). Soczewki kontaktowe miesięczne mogą być noszone w trybie dziennym (zdejmowane wieczorem, czyszczone i przechowywane w specjalnym pojemniku) lub w trybie noc i dzień, nawet przez cały miesiąc bez zdejmowania (chociaż zaleca się robić to co kilka dni, by wyczyścić soczewki).

Miejsce nabycia soczewek

Kwestią z pozoru błahą, lecz w rzeczywistości mającą ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa jest miejsce zakupu soczewek. Szkła kontaktowe to wyrób medyczny, dlatego pamiętajmy, by towar pochodził wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Noszenie wątpliwej jakości soczewek kupionych w drogerii, supermarkecie czy innym przypadkowym miejscu może przyczynić się do infekcji oczu i podrażnień, które bardzo trudno wyleczyć. Dlatego też soczewki najlepiej nabyć po prostu u optyka – stacjonarnie lub online, na przykład w sklepie internetowym aleSoczewki.com. Kupując szkła kontaktowe w takim miejscu mamy pewność, że jest to produkt oryginalny i pochodzący od producentów specjalizujących się w kontaktologii. Ogromną przewagą sklepów internetowych z soczewkami nad salonami stacjonarnymi są bardzo przystępne ceny oraz liczne rabaty na soczewki. Według statystyk klienci coraz chętniej kupują szkła kontaktowe za pośrednictwem dedykowanych sklepów internetowych.




 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%