8 października w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbył się Festiwal Przygody WANOGA, który przyciągnął miłośników podróży i wędrówek. Na 10 edycję przygotowano: spotkanie z podróżnikami, wystawę fotografii, stoiska z literaturą podróżniczą, spływ kajakowy rzeką Redą.
Festiwal Przygody WANOGA to jedna z największych tego typu imprez odbywających się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu. Jak podkreśla Michał Witkiewicz, główny organizator imprezy, podczas Wanogi każdy kto ma w sobie choć "skrawek duszy wędrownika", znajduje dla siebie coś ciekawego. A dlaczego Wanoga? To słowo oznacza w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś, kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi.
Wśród gości festiwalu znaleźli się ludzie oryginalni, którzy w sposób ciekawy podzielili się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Wyczynowi eksploratorzy, jak i himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.
Gośćmi Wanogi byli:
Monika Witkowska latem tego roku zdobyła szczyt K2. Do wyprawy przygotowywała się od dawna. Było to jej największe górskie marzenie, które w końcu udało się spełnić. Wspinała się z zespołem międzynarodowym, ale na wyprawę wyjechała sama, wyłącznie dzięki funduszom zebranym samodzielnie. Po całonocnej wspinaczce, 22 lipca 2022 r. o godzinie 5.59 stanęła na 8611 metrach. Góra K2 dotychczas została zdobyta tylko przez 36 kobiet, a jedyną Polką w tym gronie była Wanda Rutkiewicz 36 lat temu (w 1986 roku).
Joanna Nowak, w maju razem z półtoraroczną córeczką Gają wyruszyła w podróż, która zamiast skończyć się po 3 miesiącach, trwała 6 lat i została przerwana dopiero przez pandemię. Przez ten czas, dysponując minimalnym budżetem, duet mamy i córki okrążył niespiesznie świat, korzystając z najtańszych środków transportu, zatrzymując się u miejscowych ludzi oraz przeżywając emocje i przygody, dla których warto było zanurzyć się w przestrzeń leżącą poza strefą komfortu.
Piotr Hercog to ultramaratończyk i taternik jaskiniowy, instruktor wspinaczki górskiej i ratownik GOPR. Od 2009 roku specjalizuje się w biegach górskich ultra, zajmując czołowe pozycje w najtrudniejszych zawodach na świecie. W 2016 roku zapoczątkował Hercog Mountain Challenge – projekt zakładający starty w wyjątkowych wyzwaniach górskich i najbardziej ekstremalnych zawodach na całym świecie.
Z kolei Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski to pierwsza polska para, która objechała świat na rowerach. Odwiedzili 60 państw na 6 kontynentach, pokonując niemal 90 tysięcy kilometrów. Ich podróż trwała nieprzerwanie dziewięć i pół roku i była tym samym najdłuższą polską wyprawą rowerową w historii, za co otrzymali najważniejsze nagrody podróżnicze w Polsce: Kolos w kategorii „Podróże” oraz nagroda główna im. Tony’ego Halika. Zostali również wyróżnieni nominacją do Travelerów National Geographic.
O swoich podróżach opowiadali także Ola i Karol Lewandowscy - podróżnicy, youtuberzy, blogerzy i autorzy 9 bestsellerowych książek podróżniczych. Prekursorzy vanlife’u w Polsce. Nagrodzeni m.in. tytułami Blog Roku, Twórca Wideo Roku, Traveler National Geographic i Bloger Roku.Od kilkunastu lat podróżują po świecie starymi kolorowymi busami, którymi w sumie przejechali ponad 500 000 km i odwiedzili ponad 60 państw na 5 kontynentach. Od niedawna w powiększonym składzie podróżują z Gają.
Źródło: UM Wejherowa
Polak-Szarak10:18, 13.10.2022
1 0
Skąd ci ludzie mają na to pieniądze? 10:18, 13.10.2022