Coraz częściej słyszy się o kimś, kto wyjechał za granicę (najczęściej do Niemiec), by podjąć pracę opiekuna osób starszych. Na polskim rynku działa wiele agencji pośredniczących, które taki wyjazd za granicę organizują i pomagają Polkom zdobyć zatrudnienie. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem takiej pracy, ten artykuł jest dla Ciebie. Oto zestawienie kilku plusów i minusów pracy, jako opiekunka.
Nie ulega wątpliwościom, że to ze względu na zarobki właśnie, rozważa się pracę za granicą. Płace w zachodnich krajach Europy są kilkukrotnie większe, niżeli te proponowane w Polsce. Dlatego, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, możesz zarobić z reguły od 1000 do 1300 euro – w zależności od twojego doświadczenia, znajomości języka oraz stopnia trudności wykonywanych przez ciebie obowiązków. Ze względu na dobre zarobki, wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę.
Praca opiekunki do osób starszych to jedno z tych zajęć, które wymaga wysokich zdolności interpersonalnych. Musimy porozumieć się z tym drugim człowiekiem, nad którym sprawujemy pieczę, zrozumieć jego potrzeby, dotrzymać mu towarzystwa. Dlatego jest to wspaniałe zajęcie dla wszystkich tych, którzy lubią w pracy kontakt z człowiekiem, dobrze odnajdują się w takiej dynamice.
To kolejny duży plus tej pracy. Czujemy, że to, co robimy, ma ogromne znaczenie, że pomagamy drugiej osobie, dając jej niezbędną opiekę, poprawiając znacznie komfort życia i ogólny stan psychiczny. To daje poczucie spełnienia oraz satysfakcji z dobrze wykonywanych obowiązków. Możemy też obserwować zmiany namacalnie – bez naszej obecności podopieczni nie poradziliby sobie. To świetna propozycja pracy dla osób z powołaniem i chęcią pomocy innym.
Ten, kto ma doświadczenie w opiece nad osobami niepełnosprawnymi lub schorowanymi, wie dokładnie, ile pracy wymaga to zajęcie. Jest to niewątpliwie ciężka praca fizyczna i psychiczna. Do naszych obowiązków wchodzić może dbanie o higienę osobistą podopiecznego, dbanie o czystość mieszkania, a czasem robienie zakupów i przygotowywanie posiłków. Oczywiście, wiele zależy od kontraktu, jaki podpiszemy. Czasem zakres obowiązków może być mniejszy, a czasami, jeśli mamy odpowiednie kwalifikacje, możemy również zmieniać opatrunki czy wykonywać konieczne, drobne zabiegi. W każdym wypadku, trzeba się przygotować na to, że praca ta nie jest łatwa.
Wyjazd wiąże się z rozstaniem z bliskimi i krajem na kilka dobrych miesięcy. Nie jest to prosta sytuacja dla osoby wyjeżdżającej, ani dla jej bliskich. Dlatego jest to jeden z większych minusów tej pracy. Tęsknota za domem może stanowić realną przeszkodę w podjęciu tego zajęcia.
Plusem lub minusem może być konieczność znajomości języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Jest to umiejętność, która znacznie ułatwia pracę, dlatego warto podszkolić nasze kompetencje językowe, jeśli są one małe. Znajomość języka pomoże nam swobodnie porozumieć się z naszym podopiecznym oraz jego rodzinie.
Plusów oraz minusów pracy, jako opiekunka osób starszych jest sporo. Dlatego warto przemyśleć decyzję o podjęciu tej pracy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwe24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz