Poszerzenie zakresu szczepień przeciw COVID-19 oraz nowe miejsca i punkty, w których będą przeprowadzane szczepienia – to najważniejsze zmiany, o jakich poinformowali dziś przedstawiciele rządu.
Ministerstwo Zdrowia przekazało dziś informacje o 20 870 nowych zakażeniach w ciągu ostatniej doby. Zmarło 461 pacjentów z Covid-19. Zajętych jest ponad 3 tysiące respiratorów i ponad 31 tys. łóżek covidowych.
W powiecie wejherowskim statystyki wyglądają następująco: liczba zakażonych: 98, liczba przypadków śmiertelnych: 3 (wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące), liczba wykonanych testów: 460.
Dziś podczas konferencji poinformowano o sporych zmianach w programie szczepień. Premier Morawiecki zapowiedział: „do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych”. Jak rząd ma zamiar to osiągnąć? Zapowiedziano, że powstaną nowe punkty i miejsca szczepień: szpitale tymczasowe, w każdym powiecie jeden szpital tradycyjny oraz jeden punkt prowadzony przez samorząd, punkty drive thru, zakłady pracy, apteki, przychodnie POZ. Dzisiaj Sejm przyjął ustawę, która rozszerza kwalifikację pacjenta do szczepienia, będzie się ona odbywać na podstawie kwestionariusza wypełnianego przez pacjenta.
Nowością jest także to, że nie tylko lekarze i pielęgniarki będą wykonywać szczepienia.
- W drugim kwartale uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych, dla pojedynczych pielęgniarek – zapowiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dworczyk poinformował także o "nowelizacji" programu szczepień pod kątem terminów rejestracji nowych roczników. Zlikwidowane zostaną istniejące grupy szczepień, od 12 kwietnia, przez kolejne dwa tygodnie, zarejestrować się na szczepienie będą mogły roczniki od 1962 do 1973. Jak zapowiedział Dworczyk: „każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika”.
Nie przewiduje się możliwości wyboru przez pacjenta rodzaju (producenta) szczepionki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz