Zamknij
REKLAMA

Nowe decyzje rządu w sprawie szczepień i obostrzeń!

16:05, 12.05.2021 | K.C
Skomentuj Fot. facebook.com/kancelaria.premiera
REKLAMA

Za nami kolejna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zapowiedziano ważne zmiany w dotychczasowych obostrzeniach, a także poinformowano o możliwości szczepień dzieci.

Luzowanie obostrzeń:

O jeden tydzień przyśpieszy otwarcie kin, teatrów i instytucji kultury - zapowiedział premier, apelując jednocześnie o zachowanie wszelkich reżimów sanitarnych i ostrożne korzystanie z częściowego powrotu do normalności. 21 maja to dzień, w którym placówki kultury będą mogły z powrotem się otworzyć.

Tydzień po kinach i teatrach (28 maja) otworzą się także siłownie, kluby fitness i solaria, również w ścisłym reżimie sanitarnym.

- Cieszę się, że mogliśmy przyspieszyć o tydzień uruchomienie instytucji kultury. To pokazuje, że jeśli widzimy przestrzeń do poprawy sytuacji gospodarczej, niezagrażającej sytuacji epidemicznej, to takie kroki będziemy podejmowali - wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przypominamy, iż od 15 maja swoją działalność będą mogły wznowić bary, restauracje i kawiarnie, przyjmując gości w ogródkach na świeżym powietrzu. W ten sam dzień zniesiony zostanie również obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką, ale tylko i wyłącznie na świeżym powietrzu.

Również od 15 maja na zewnętrzne obiekty sportowe wrócić będą mogli kibice, maksymalnie do 25% publiczności.

Z kolei od 28 maja lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować gości w środku, do 50% obłożenia lokalu, z zachowaniem odpowiedniego dystansu między stolikami. Imprezy okolicznościowe wewnątrz, m. in. wesela czy komunie będą mogły odbywać się maksymalnie do 50 osób (do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione dwoma dawkami)

Szczepienia dzieci:

Premier Morawiecki zapowiedział także, iż już niedługo uruchomione zostaną szczepienia dzieci od 16 roku życia.

W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej części społeczeństwa - poinformował Morawiecki.

Dodatek dla personelu niemedycznego:

Prezes Rady Ministrów poinformował również o przyznaniu jednorazowego dodatku dla personelu niemedycznego, w wysokości 5 tys. zł.

Dla pań salowych, panów noszowych, kierowców karetek, pracowników transportu medycznego - dla wszystkich, którzy mają przepracowane co najmniej 21 dni w obszarze covidowym, postanowiliśmy przekazać jednorazowy dodatek w wys. 5 tys. zł. - przekazał.

(K.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

NIK(t)NIK(t)

2 0

...a ten Pan z fotki jeszcze na swobodzie czy już w niewoli? 05:23, 14.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%