Zamknij

Opieka nad seniorami z demencją

09:02, 18.07.2019 ?.W Aktualizacja: 09:02, 18.07.2019
Skomentuj

Praca z seniorem wymagającym opieki z pewnością jest wyzwaniem. Staje się jeszcze bardziej wymagająca, jeśli senior jest osobą chorą. Zmiany zachowania, charakterystyczne dla osób starszych, należą do głównych przyczyn utraty samodzielności przez seniorów. Opieka osób starszych z demencją wygląda zupełnie inaczej niż opieka nad seniorem, którego ograniczają jedynie schorzenia fizyczne.

Znajomość zaburzenia

Opiekun wysłany do opieki osób starszych z demencją powinien być odpowiednio przeszkolony w zakresie charakteru danego schorzenia. Powinien on doskonale zdawać sobie sprawę, czym jest np. choroba Alzheimera, czym się objawia oraz jakich zachowań ze strony podopiecznego może się spodziewać. Opiekun powinien również znać ćwiczenia wskazane dla jego podopiecznego. Wymieniona choroba Alzheimera to schorzenie objawiające się głównie zapominaniem, wynikającym z obumierania komórek mózgowych. Należy liczyć się z tym, że podopieczny będzie zapominał nawet o najprostszych sprawach, co czasami może być niebezpieczne. Pozostawienie zapalonego palnika lub otwartych drzwi powoduje bowiem duże zagrożenie.

Wydaje się, że ze względu na znajomość zmian wynikających z demencji, do opieki nad osobami starszymi, które mają z nimi problem, wyjątkowo nadają się psychologowie, lekarze, a także pielęgniarki z doświadczeniem. Niemniej jednak reprezentowanie któregoś z powyższych zawodów nie jest konieczne, wiedzę można bowiem nabyć również na kursach dla opiekunów. Dostępnych jest wiele kursów dla opiekunów osób starszych, które często organizowane są przez samych pracodawców, o ile są nimi renomowane agencje opiekunek.

Doświadczenie opiekuna

W przypadku opieki nad seniorem niecierpiącym z powodu zmian demencyjnych, czasami doświadczenie z podobnej pracy nie jest wymagane. Wystarczą wtedy empatia i pracowitość w połączeniu ze znajomością języka, aby znaleźć pracę w opiece osób starszych. Zwykle opiekując się seniorem w jego mieszkaniu, opiekun pracuje sam, bez pomocy czy nadzoru. Oznacza to, że może polegać tylko na sobie, dlatego powinien doskonale wiedzieć, jak zachować się w różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Kolejna sprawa to umiejętność rozróżnienia niegroźnych objawów chorobowych od tych, które wymagają wezwania pogotowia. Z pewnością kandydat, który posiada doświadczenie rodzinne w opiece nad osobami cierpiącymi na zmiany demencyjne jest przygotowany do pracy w opiece osób starszych. Jednak nie łatwo będzie mu znaleźć zatrudnienie w opiece prywatnej nad seniorem, jeśli jego doświadczenie nie jest udokumentowane. Agencja opiekunek może wymagać zaświadczenia pisemnego, dlatego cenniejsze wydaje się doświadczenie wyniesione z pracy w szpitalu lub w domu opieki.

Artykuł powstał przy wsparciu portalu Opiekunki24 - udostępniającego ogłoszenia o pracę z zakresu opieka osób starszych.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%